TECNOPLAY z San Marino, kolejne przedsięwzięcie rodziny Zaccaria

Ponad dwadzieścia lat odwiedzam włoskie targi automatów ENADA w Rimini i kilka razy zdarzyło mi się pojechać do księstwa San Marino. Jednak dopiero w tym roku okoliczności sprawiły, że po wizycie na szczycie góry zaniosło mnie w dolinę Seravalle, gdzie siedzibę ma spółka TECNOPLAY.


Tecnoplay to spółka, która należy do rodziny Zaccaria znanej z produkcji włoskich flipperów. Firma Zaccaria była
największym włoskim producentem flipperów w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Powstała w 1974 roku w Calderara di Reno w Bolonii, a założyło ją trzech braci (Marino, Franco i Natale). Pierwszym modelem wyprodukowanym pod marką Zaccaria był elektromechaniczny jedno licznikowy Strike. Poświęcony bowlingowi, ze spadającymi tarczami symbolizującymi kręgle był tzw. add-a-ballem. W kolejnym roku bolońska firma wypuszcza na rynek automat TEN UP (1975).
W tym samym roku powstały jeszcze trzy kolejne maszynki EM: REDSHOW, LUCKY FRUIT i TEN STARS. Rok 1976 to żeńska wersja Tarzana WOOD’S QUEEN w wersjach add-a-ball, jedno licznikowej i cztero licznikowej.                   W kolejnym roku produkcja znacząco rośnie i to nie tylko pod względem ilości wypuszczonych na rynek modeli, ale także ilości flipperów w ogóle.


Jak wspomina Natale Zaccaria (na zdjęciu powyżej), firma w owych czasach zatrudniała zbyt wielu pracowników i zaczęła mieć problemy finansowe. Ostatecznie wraz ze znakiem firmowym została przejęta przez inną spółkę i w końcu zrezygnowała z produkcji flipperów.
Bracia Zaccaria założyli inną spółkę o nazwie Tecnoplay i próbowali kontynuować flipperowy biznes tym razem w San Marino. Powstało pięć modeli flipperów sygnowanych marką Tecnoplay. Wszystkie w latach 1987 – 1988. Pierwszym z nich był remake Mystic Star, nazwany tym razem Devil King. Kolejny model to Hi-Ball, ciekawy ze względu na obudowę. Flippera umieszczono sprytnie w obudowie typowej gry wideo. Ukazała się też typowa wersja tej maszynki, jednak pod inna nazwą – Space Team. Pozostałe dwa modele to poświęcony wyścigom kolarskim Scramble i futurystyczny X-Force. Temu ostaniemu nie pomógł nawet Michele „Mike” Martinelli, który stworzył ciekawą oprawę graficzną. Ostatecznie Tecnoplay porzucił produkcję flipperów, ale całkowicie z nich nie zrezygnował zajmując się ich importem z USA.  http://www.ipdb.org/search.pl?mfgid=313&sortby=name&searchtype=advanced#3703
W roku 2000 spółka Tecnoplay została wyłącznym dystrybutorem flipperów marki Stern na rynek włoski.
Jeżdżąc regulrnie na włoskie wystawy w latach dziewięćdziesiątych poznałem Mauro Zaccarię, a poprzez niego jednego z trzech braci założycieli – Natale. Natale Zaccaria bardzo pomógł mi w pozyskaniu materiałów do mojej drugiej książki o flipperach.  (Kulka dziką jest 2)
By mu się jakoś odwdzięczyć zabrałem do Włoch egzemplarz z myślą, że z odpowiednią dedykacją wręczę go Mauro na targach ENADA Primavera z prośbą by przekazał go wujowi. Los sprawił, że mogłem książkę wręczyć osobiście Natale.


Podjechałem pod siedzibę firmy Zaccaria ok. 13-tej w dzień przed rozpoczęciem targów. Okazało się, że otwierają dopiero o 14-tej. Cóż, trzeba było poczekać i warto było, bo drzwi otworzył mi nie kto inny, a sam Natale Zaccaria.
Okazało się, że pilnuje interesu w czasie, gdy Mauro zajmuje się organizacją konkurencyjnej dla ENADY wystawy FEE w Riccione.

Mauro Zaccaria testuje symulator Race Craft na targach FEE 2017 w Riccione, Włochy.
Natale okazał się nadzwyczaj gościnnym gospodarzem, poczęstował dobrą włoską kawą i pokazał mi wszystkie automaty jakim dysponuje obecnie Tecnoplay. Skwapliwie robiłem zdjęcia symulatorów i gier, ale najbardziej ucieszyły mnie stojące w showroomie dwa wiekowe flippery z lat osiemdziesiątych – Pinball Champ 82 i Soccer King. To chyba dwa największe hity sprzedaży włoskiej firmy Zaccaria.

Val B.

FLIPPERY.com.pl

Flippery

– Gra, a właściwie masę gier – tych samych, ale nie takich samych

– Zabawa, gra z maszyną i/lub innymi ludźmi, turnieje, a nawet poważne zawody o randze mistrzostw kontynentu czy świata

– Hobby, kolekcjonerstwo, naprawa, ulepszanie techniczne i wizualne