The Big Lebowski na targach EAG 2018

Na tegorocznych targach EAG w Londynie na stoisku spółki Pinball Heaven można było oglądać i testować kilka flipperów. Znalazły się tam maszynki amerykańskich Jersey Jack Pinball i rimejki z Chicago Gaming Company ale również The Big Lebowski holenderskiego Dutch Pinball.
Dutch Pinball to grupa fanów, entuzjastów, artystów i handlowców, która wspólnie stworzyła dzieło jakiego nie powstydziliby się profesjonaliści z branży flipperów. Automat przez nich zbudowany nazywa się The Big Lebowski i miał swoją premierę już we wrześniu 2014 roku w knajpie o nazwie (a jakże) The Grand Cafe Lebowski w Utrechcie w Holandii.
Grupę Dutch Pinball tworzą: Barry Driessen – projektant i grafik, Freek van Haagen – ilustrator, Guus Fingskes – fotografik, Jaap Nauta – handlowiec i manager, Jean Paul de Win – projektant, grafik, Jules Reivers – kompozytor i dźwiękowiec, Koen Heltzel – informatyk, Philip Weinberg – pfofesor biznesu,
Roel Gommans – kompozytor i Scott Danesi – inżynier elektronik i programista.

              Jaap Nauta prezentuje flippera The Big Lebowski na targach EAG 2018 w hali ExCel w Londynie.
Panowie Ci dali się już wcześniej poznać tworząc nową wersję The Machine – Bride of Pinbot 2.0 z wyświetlaczem matrycowym.
Nie tylko zdobyli licencję Universal Pictures na wykorzystanie nazwy i bohatera kultowego filmu braci Coen z Jeffem Bridgesem, z któego to pochodzi określenie The Dude, ale uzyskali zgodę Jeffa na wykorzystanie jego wizerunku pod warunkiem wpłaty 25USD z każdego sprzedanego egzemplarza na fundację No Kid Hungry.
Przejdźmy jednak do samego flippera.
Mimo, że na razie mamy do czynienia tylko z prototypem, a Dutch Pinball zbiera na razie zamówienia i przymierza się do wypuszczenia pierwszych sztuk na rynek latem 2018 roku, to wygląda on całkiem zawodowo. Dodatkowo ma na pokładzie kilka ciekawostek, których jak do tej pory nie zdecydowali się wprowadzić do produkcji Amerykanie.
Holendrzy wykorzystali do budowy The Big Lebowski części firm Williams/Midway/Bally, jednak zarówno konstrukcja znajdującego się pod blatem toru do bowlingu, jak i ekran LCD emulujący DMD to ich własne pomysły.
Podoba mi się, że zdecydowano się zakryć część ekranu LCD by zredukować jego wymiary do typowego wyświetlacza DMD. Myślę, że tym śladem pójdą wkrótce inni, bo kolorowe DMD mają cenę zaporową.
Zwróćcie uwagę na pokrywy grzybów! i rozwijany dywan/chodnik. Tego ostatniego nie widział jeszcze żaden z amerykańskich modeli. Super prezentuje się także mini flipper w prawym górnym rogu blatu, choć nie jest już tak odkrywczy.
Ogólnie blat, jego gadżety i grafika prezentują się świetnie i wnoszą świeży powiew w idącą chyba w złym kierunku ornamentykę amerykańskich spółek.
Mini tor bowlingowy pod playfieldem to już prawdziwy majstersztyk.

                                            Stoisko Pinball Heaven na targach EAG 2018 w Londynie
Cóż, miałem okazję na targach zagrać na tym flipperze i w pełni potwierdził on moje oczekiwania. Dawno nie grałem na maszynce, która dała by mi tyle radości z gry. Holenderscy twórcy tego flippera w świetny sposób połączyli tu tradycję z elementami nowocześności i zabawkami nieznanymi z innych modeli.
Dodatkowo cieszy fakt, że mała grupka entuzjastów Holandii może utrzeć nosa profesjonalym producentom tych maszyn, których z roku na rok przybywa.
Więcej zdjęć na: http://www.pinballnews.com/games/biglebowski/index.html oraz http://www.thebiglebowskipinball.com
Nie bez znaczenia jest też fakt, że Lebowski to polski emigrant, chociaż nomen omen inny (Z)big (Ch)lebowski doprowadził z kolei do plajty branży nisko-hazardowej w Polsce.


Rozmawiałem krótko z Jaapem Nautą (na zdjęciu), który swoje nietypowe, holenderskie imię miał wydziergane na firmowej, czarnej koszuli i zasugerowałem mu, że z takim imieniem mógłby spokojnie reklamować amerykańskie targi IAAPA. Ale, poważnie mówiąc zapytałem go kiedy można liczyć, że The Big Lebowski pojawi się w większej ilości na rynku. Jaap potwierdził, że w tej chwili firma koncentruje się na produkcji, tak by pierwsze egzemplarze trafiły do odbiorców latem tego roku.
Holendrzy z Dutch Pinball mają już na tapecie kolejny model, ale najpierw chcą zaspokoić popyt na swoje „pierworodne dziecko”. W sprzedaży na targach były też firmowe T-Shirty Dutch Pinball w dwóch wzorach.

(FilmWeb) The Big Lebowski (1998 scenariusz i reżyseria Joel i Ethan Coen)
Historia Jeffa Lebowskiego, który padł ofiarą fatalnej pomyłki. Dwóch zbirów włamuje się do mieszkania zasiedziałego w latach 70-tych, zblazowanego, bezrobotnego Jeffa Lebowskiego, każącego się nazywać The Dude (Koleś), w głębokim przekonaniu, że napadają na Jeffa Lebowskiego, milionera z Pasadeny. Ofiara pomyłki odwiedza bogatego imiennika w celu otrzymania rekompensaty za zniszczony (obsikany przez włamywaczy) dywan. The Dude oraz jego kumpel, Walter Sobchak, nie dostają perskiego dywanu, po który przyszli, za to wplątują się w Coenowską czarną komedię pomyłek, wymuszeń, moralnego zdegenerowania, fałszerstw, seksu i narkotyków.

Val B.

FLIPPERY.com.pl

Flippery

– Gra, a właściwie masę gier – tych samych, ale nie takich samych

– Zabawa, gra z maszyną i/lub innymi ludźmi, turnieje, a nawet poważne zawody o randze mistrzostw kontynentu czy świata

– Hobby, kolekcjonerstwo, naprawa, ulepszanie techniczne i wizualne