Przezroczysty flipper

Flipperowych graczy taki przezroczysty flipper raczej nie zachwyci, ale wszystkim tym którym ciężko wchodzą do głowy pojęcia z zakresu elektryczności i magnetyzmu z pewnością pomoże je łatwiej poznać i przyswoić.

Taki też był zamiar twórcy tego dziwnego flippera, Nathaniela Taylora. Otóż, Taylor jest pracownikiem Exploratorium w San Francisco, gdzie zajmuje się wymyślaniem „eksponatów” ilustrujących różne zjawiska fizyczne. Nathaniel prowadzi także szkolenia w naprawach flipperów. Stąd właśnie pomysł unaocznienia zasad działania elektromechanicznych elementów flippera, które normalnie są ukryte pod blatem, bądź w lightboxie.

To nie pierwszy pomysł Taylora, który wcześniej już w Exploratorium stworzył kilka eksponatów ilustrujących zjawiska z zakresu elektryczności, fizyki, matematyki, logiki, teorii obwodów i magnetyzmu za pomocą urządzeń znanych z pinballi.

Łatwiej powiedzieć jak zrobić. Co innego poszczególne gadżety, a co innego zbudowanie kompletnej maszynki. Jednak Nathaniel Taylor dobrał sobie do współpracy przedsiębiorcę Wade Krause’a zajmującego się licencyjną reprodukcją playfieldów i grafik do flipperów Gottlieba. Szczęśliwie, nie miał daleko, gdyż Krause prowadzi swoją firmę jedynie trzy godziny drogi samochodem od San Francisco.

I tak wespół, w zespół zabrali się do dzieła.
Na tapetę wzięli sobie Surf Champa Gottlieba ze względu na dużą różnorodność użytych w nim elektromechanicznych bajerów: grzyby, spinnery, zbijane tarcze, przelotki, dziury z wybijakiem, kopacze, styki naciskowe i toczne oraz oczywiście łapki.

Do pracy nad przezroczystym flipperem zaprzęgnęli systemy CAD/CAM, a wykonawcą ich projektu została spółka Empire Plastics z Sevastopolu w Kalifornii. Najtrudniejszym do wykonania był blat. Otwory wykonano w nim na specjalnym plotterze.

W pełni zmontowany i postawiony na nogach Visible Pinball został po raz pierwszy zaprezentowany na Pacific Pinball Expo w 2007 roku. Do dzisiaj stanowi jedną z atrakcji Pacific Pinball Museum w Alameda, Kalifornia, prowadzonego przez Michaela Schiessa i często pojawia się na innych pinballowych eventach w Stanach Zjednoczonych.

Oryginalny flipper Surf Champ Gottlieba na flyersie z 1976 roku. Co ciekawe, twórcą tego flippera był mający polskie pochodzenie Ed (Edward) Krynski. (photo credit – ipdb)

Zdjęcia Visible Pinball pochodzą z Pacific Pinball Museum.

Val B.

FLIPPERY.com.pl

Flippery

– Gra, a właściwie masę gier – tych samych, ale nie takich samych

– Zabawa, gra z maszyną i/lub innymi ludźmi, turnieje, a nawet poważne zawody o randze mistrzostw kontynentu czy świata

– Hobby, kolekcjonerstwo, naprawa, ulepszanie techniczne i wizualne