Chcesz się poczuć jak Charlie – kup tego flippera, albo przynajmniej na nim zagraj

Willy Wonka i fabryka czekolady (Willy Wonka & the Chocolate Factory) to nazwa najnowszej maszynki z firmy Jersey Jack Pinball, która wpisuje się w konskwentną, baśniową tematykę większości flipperów z fabryki w Lakewood.

Ten flipper stworzony przez weterana branży, Pata Lawlora powstał na podstawie filmu Willy Wonka & the Chocolate Factory z 1971 roku z Gene Wilder’em w roli tytułowego, czekoladowego przedsiębiorcy. Ponieważ sama baśń jest w Polsce niezbyt popularna pozwólcie, że za Filmweb’em streszczę Wam jej fabułę.

„Mały chłopiec o imieniu Charlie ciężko pracuje aby utrzymać swą liczna rodzinę. W domu panuje bieda, a chłopiec musi zarobić na jedzenie dla mamy i swych chorych dziadków. Ma tylko jedno marzenie – chce się znaleźć choć raz w ogromnej fabryce czekolady Willy’ego Wonki. Fabryka Wonki jest zamknięta od lat z obawy przed szpiegami chcącymi wykraść tajne receptury robienia czekolady, największym zaś wrogiem Wonki jest Slughworth. Pewnego dnia Willy postanawia otworzyć fabrykę dla pięciu wybrańców, którzy odnajdą złote bilety ukryte w czekoladach. Cały świat szaleje, wykupują tysiące czekolad, aby tylko odnaleźć przepustkę do krainy czekolady. Pierwsze cztery bilety odnajdują bogate i rozwydrzone dzieciaki, natomiast człowiek, który odnalazł piąty bilet okazaje się oszustem. Charlie pozbawiony nadziei, za znalezione pieniądze kupuje czekoladę, w której odnajduje ostatni bilet. Arthur Slugwoth nie próżnuje i obiecuje każdemu z piątki dzieci fortunę w zamian za wykradzenie z fabryki Wonki jego najnowszej czekolady, nad którą ten jeszcze pracuje. Następnego dnia rozpoczyna się wizyta w upragnionej fabryce czekolady. Przewodnikiem dzieci zostaje sam pan Wonka. Przed samym wejściem dzieci muszą podpisać tajemniczą umowę, a potem rozpoczyna się pełne niespodzianek zwiedzanie.”

I tak za sprawą Pata Lawlora i Jacka Guarnieriego teraz każdy kto zagra na rzeczonym flipperze zobaczy oczyma Charliego świat fabryki czekolady Willy’ego Wonki.

Premiera nowego flippera JJP miała miejsce podczas seminarium firmy na Midwest Gaming Classic w Milwaukee w piątek 12 kwietnia, ale odbędzie się również europejska premiera Willy’ego Wonki na wystawie Flip Expo w Le Treport we Francji. Tak, że daleko nie macie.

Willy Wonka and The Chocolate Factory trafi na rynek w trzech odmianach. Podstawowym modelem będzie Standard Edition z nielimitowaną produkcją. Limitowaną edycję ograniczono do 5000 egzemplarzy, co jednak mimo obecnego boomu na flipperowym rynku trudne będzie do osiągnięcia, podczas gdy najwyższej klasy edycja kolekcjonerska to planowane zaledwie 500 maszyn.

Poszczególne edycje najprościej na pierwszy rzut oka odróżnić można po lakierowaniu nóg i ramy szyby blatu. W standardzie są one czarne, w Limitowanej Edycji – niebieskie, a czerwone w Collector’s Edition. Ta ostatnia wyróżnia się także topperem 3D.
Jeśli chodzi o pole gry to limitowane edycje wyposażono w funkcję Wonkavator Super Ball Lock wraz z shaker’em oraz w szybę antyrefleksyjną Invisiglass.

Jak można zobaczyć na opublikowanych już zdjęciach blatu jest on mocno rozbudowany. Mamy do dyspozycji cztery łapki, zabawkę typu bash, 7-calowy drugi ekran Wonkavision, zabawkę Oompa Loompa, captive ball, dwie rampy, blokada kuli na topie pola gry i, co zaskakujące, łącznie siedem magnesów.

W dolnej części blatu John Youssi wymalował zgrabnie pięcioro dzieci, które znalazły złote bilety. Są to: Veruca Salt, Charlie Bucket, Mike Teavee, Augustus Gloop i Violet Beauregarde. Charlie pojawia się również tuż nad wylotem kuli pomiędzy łapkami.

Na zakończenie dodam jeszcze, że przy projektowani tego flippera z Lawlorem współpracowali Ted Estes, Joe Katz, JT Harkey i Keefer (Keith Johnson).

Val B.

FLIPPERY.com.pl

Flippery

– Gra, a właściwie masę gier – tych samych, ale nie takich samych

– Zabawa, gra z maszyną i/lub innymi ludźmi, turnieje, a nawet poważne zawody o randze mistrzostw kontynentu czy świata

– Hobby, kolekcjonerstwo, naprawa, ulepszanie techniczne i wizualne