Quetzal Pinball dostał wiatru w żagle

Gdy kilka lat temu pisałem o Antonio Ortuño miałem przeświadczenie graniczące z pewnością, że to właśnie on doprowadzi do odrodzenia się hiszpańskich flipperów. Cóż, chyba będzie się trzeba pogodzić z myślą, że jestem prorokiem :-)

Po kilku latach po Captain Nemo narodził się Tokyo Perfect Drift, a teraz mamy Super Canastę, w której to produkcję zaangażował się mocno hiszpański producent gier hazardowych, Bitronic. Co więcej, Antonio udało się zaprezentować i zareklamować oba wspomniane flippery na największej flipperowej imprezie na świecie, na Pinball Expo 2019 w Chicago.

O firmie Bitronic możecie przeczytać w mojej książce „Kulka dziką jest 2”, bowiem jeszcze pod nazwą Bifuca gościła na targach EAG w Londynie w 2012 roku ze swoim virtualnym flipperem. Potem po odejściu jednego ze wspólników spółka zmieniła nazwę na Bitronic. Siedzibę ma w okolicach Murcji, a tak się składa że niedaleko mieszka również Antonio.

Antonio Ortuño i Gustavo „Lord Hiryu” z flipperami Quetzal Pinball na Pinball Expo 2019 w Chicago

Oto, co on sam mówi na ten temat: „Tak, dużo pracy było na wystawie (Pinball Expo) z 3 różnymi flipperami, ale pomógł mi znajomy/klient, który miał już w USA flippera „Captain Nemo”, więc musiałem wysłać „tylko” 2 gry.
Zaprojektowałem „Super Canastę” dla dużej firmy w Hiszpanii, która chce produkować też flippery, więc nie muszę się martwić o produkcję.
Dlaczego „Canasta”? „Canasta 86” była zdecydowanie najpopularniejszym flipperem w Hiszpanii. Stała wszędzie, a jej popularność wynika z tego, że miała ona bardzo proste zasady gry, dzięki którym bardzo łatwo było zdobyć dodatkową kulkę i spędzić dużo czasu na grze.
Operatorzy mieli dobre wspomnienia z tej gry, ponieważ zarobili na niej dużo pieniędzy (w niecały miesiąc inwestycja się im zwracała).”

Super Canasta od Quetzal Pinball na targach Pinball Expo 2019

Flipper ten został przerobiony 2 razy: Canasta 86, NBA Mac, New Canasta

I dodaje: „Bitronic (producent) chciał zrobić przeróbkę, ale wyjaśniłem im, że to nie jest dobry pomysł, więc zatrzymaliśmy tylko słowo „canasta” (co znaczy „obręcz” po hiszpańsku), poza tym wszystko jest inne.
Zaprojektowałem nowy układ z 3 flipperami i 2 rampami. Lewa rampa „przeskakuje” nad obręczą, a kulka może zostać złapana magnesem (alias „Allley Oop).”

„Punktem wyjścia do zaprojektowania boiska była obręcz i kosz – to on jest bohaterem flippera i znalazł się na środku blatu. Pierwotny projekt środkowego strzału obejmował ruchomą rampę, ale ten pomysł został później odrzucony, ponieważ powodował niepotrzebną złożoność pola gry. W toku dalszych prac przekształciło się to w obszar mini-boiska zawierający dwa kontrolowane przez gracza odbijaki (sling shots).”
Gracz patrząc na pole gry mógł jednak nie domyślić się, że może je kontrolować, stanowiło to wyzwanie dla Antonio. „Aby wyjaśnić graczowi, że kontroluje górne sling shoty, dodałem do nich ruchome podniesione ręce, które okazały się bardzo skuteczne w tym względzie. Ten flipper to także całkiem nowa muzyka, zasady, wszystkie wyświetlacze i to wszystko powstało w ciągu 5 miesięcy.”

Ręka będąca zwieńczeniem sling shota w górnej, środkowej części pola gry Super Canasty

„Zawsze napotykałem problemy przy montażu, myślałem, że znalazłem rozwiązanie tworząc Tokyo Perfect Drift, ale nie …
„Super Canasta” rozwiązała mój problem, teraz skupiam się wyłącznie na tworzeniu pinballa, a Bitronic wykonuje całą pracę przy montażu, zamawianiu części, okablowaniu, etc.”

Gościem, który pomagał Antonio w projektowaniu Super Canasty był Gustavo „Lord Hiryu”. Oprócz tego, że jest konsultantem i brał udział w burzach mózgów przy projektowaniu gier, stworzył dla tego flippera także wszystkie grafiki i animacje, tak jak zrobił to dla Captain Nemo i Tokyo Perfect Drift.

Muzykę do gry skomponował i zagrał Disaster Surrealism, hiszpański zespół rockowy. Antonio uważa, że ich styl muzyczny doskonale uzupełnia swobodny styl gry. Gra ma stosunkowo proste i zrozumiałe zasady, z sześcioma trybami, multiballem i kilkoma kombinacjami strzałów.

Quetzal Pinball’s Super Canasta produkowana będzie w zakładzie Bitronic od końca tego roku, a jej cena wyniesie 4200 €. A jeśli ktoś wybiera się do Londynu na targi EAG w styczniu 2020 będzie miał okazję przetestować tego najnowszego hiszpańskiego flippera na stoisku Bitronica.

Antonio i Gustavo rozmawiają o stworzeniu Super Canasta w trakcie swojej prezentacji na Pinball Expo 2019, wyprodukowanej przez Pinball News.

Zobaczcie też artykuł Martina Ayuba na Pinball News.

Antonio zaprasza również do muzeum gier komputerowych w Ibi (Alicante), gdzie ma małą ekspozycję na temat „jak stworzyć flippera”.

Val B.

Autorem wszystkich zdjęć wykorzystanych w powyższym artykule jest Martin Ayub z Pinball News.

Suplement

Tuż po opublikowaniu powyższego materiału Antonio przysłał mi kilka zdjęć z produkcji Super Canasty w Bitronicu i dwa zdjęcia z USA. Oto one.

        Przygotowywanie Super Canasty i Tokyo Perfect Drift do prezentacji na Pinball Expo 2019 w Chicago

Organizator Pinball Expo Rob Berg w trakcie gry na Super Canasta w trakcie potyczki Europa vs USA. USA zwyciężyło.

Autorem pięciu powyższych zdjęć jest Antonio Ortuño z Quetzal Pinball.

FLIPPERY.com.pl

Flippery

– Gra, a właściwie masę gier – tych samych, ale nie takich samych

– Zabawa, gra z maszyną i/lub innymi ludźmi, turnieje, a nawet poważne zawody o randze mistrzostw kontynentu czy świata

– Hobby, kolekcjonerstwo, naprawa, ulepszanie techniczne i wizualne