Punny Factory – flipper z Kanady

O kanadyjskiej firmie Pinball Adventures i planowanej przez nią produkcji flippera o nazwie Punny Factory usłyszałem gdzieś na początku bieżącego roku. Potem przyszła epidemia i obawiałem się, że jak wiele innych projekt ten może zostać opóźniony lub nawet zaniechany.

Okazało się jednak niedawno, że kanadyjska firma już pełna parą wróciła do pracy nad swoim pierwszym modelem flippera. Jak poinformowało Pinball Adventures, zakończono już pierwszą, drugą i trzecią fazę procesu produkcyjnego.

Punny Factory będzie sprzedawane za 5500 $, a jego produkcja będzie ograniczona do 120 sztuk. Poza 12 egzemplarzami mającymi obudowę z wygrawerowanym logo Punny Factory i kołami zębatymi oraz wykończeniem w kolorze czarnej bejcy, dostępnymi za dodatkową opłatą w wysokości 500,00 USD, wszystkie gry będą identyczne.

Firma skupia wyjątkowy zespół dwudziestu specjalistów w swoich dziedzinach, w tym głównego projektanta, inżyniera mechanika, inżyniera oprogramowania, grafika i animatora, którzy ściśle współpracowali ze sobą przez 6-12 miesięcy, aby zbudować tę grę. Firma byłaby jednak niczym bez innych ciężko pracujących osób, które uczestniczyły w projekcie.

Układ pola gry jest autorstwa Dave’a Sandersa, który stworzył Full Throttle i większość projektu Alien dla Heighway Pinball – gdzie pracowali również członkowie Team Pinball. Punny Factory ma stosunkowo prosty układ jednopoziomowy z dwoma łapkami, zmiennym celem (vari target), trzema spadającymi tarczami, trzema grzybami, kickerem, upkickerem i siedemnastoma stałymi celami.

Punny Factory ma dwa korytarze typu orbit, które prowadzą do trzech przelotek oznaczonych G-A-G i do grzybów. Orbitalne korytarze można podświetlić, aby uzyskać wyższy wynik, podświetlając literki J-O-K-E u dołu pola gry.

Vari-target ma sześć możliwych pozycji i jest używany do zbierania super jackpotów w multiballu, a gra wykorzystuje dużą liczbę celów standup. Cztery z nich reprezentują części Punny Press – sprężynę, nakrętkę, śrubę i koło zębate – które należy zebrać, aby odblokować multiball w prasie.

Po zebraniu wszystkich czterech można rozpocząć multiball lub można je zaliczać ponownie, aby zwiększyć wartość jackpota. Gra została celowo zaprojektowana tak, aby multiball był łatwo osiągalną funkcją.

Większość celów stojących podświetla napis P-U-N-N-Y-F-A-C-T-O-R-Y.

Nad stworzeniem Punny Factory, Pinball Adventures współpracowało z brytyjskim Team Pinball. Pinball Adventures dostarczyło różnorodne grafiki, animacje, dźwięki i muzykę do gry oraz sugerowane elementy pola gry, które kanadyjska spółka chciała widzieć na polu gry, takie jak liczne cele stałe, zbijane tarcze i vari target.

Do produkcji obudowy i backboxa użyto wysokiej jakości drewna, a jedna z opcji wykończenia prezentuje bejcowane  drewno i wygrawerowane logo gry. Liczba 2520 w logo jest pierwszą liczbą równo podzielną przez każdą liczbę od 1 do 10.

Kanadyjczycy z Pinball Adventures chcą wykorzystać do produkcji swoich flipperów wysokiej jakości kanadyjskie drewno. Tak się składa, że jednym z naturalnych zasobów tego kraju jest kanadyjski twardy klon, znany również jako klon skalny lub klon cukrowy (tak, to jest to samo drzewo, z którego korzysta się, aby uzyskać syrop klonowy).
Pinball Adventures zdecydowało zatem, że najlepsze drewniane boisko, jakie można wyprodukować, będzie wykonane z warstw twardego klonu kanadyjskiego, znanego z połączenia wytrzymałości i trwałości.

Przezroczysta powłoka, którą wybrano do wykończenia pola gry jest podobna do tej pokrywającej tory kręgielni. To doskonała powłoka na bazie wody, która zapobiega zużyciu drewnianego toru do gry w kręgle.

Na marginesie: drewno używane w większości północnoamerykańskich torów do gry w kręgle składało się z północnego klonu twardego. Większość klonu dla torów Brunszwiku pochodzi z Kanady.

Wygląda na to, że kanadyjskiej spółce pozostało jeszcze tylko dopracowanie grafiki, plastików i zabawek na polu gry, oraz ostateczne testy oprogramowania, w tym grafiki, efektów dźwiękowych i muzyki, a także finałowe testowanie całej gry. Większość wspomnianych powyżej testów jest już w końcowej fazie.

Jeśli chodzi o czas, to firma wciąż ma nadzieję wydać pierwszą grę w 2020 roku, ale zawsze mogą pojawić się opóźnienia. Gra będzie dostępna tylko u dystrybutorów.

Pinball Adventure będzie się dzielić postępami produkcji na filmach na YouTube.

Ma także konto na Instagramie, które prezentuje postępy budowy Punny Factory kilka razy w tygodniu – https://www.instagram.com/pinballadventures

Val B.

FLIPPERY.com.pl

Flippery

– Gra, a właściwie masę gier – tych samych, ale nie takich samych

– Zabawa, gra z maszyną i/lub innymi ludźmi, turnieje, a nawet poważne zawody o randze mistrzostw kontynentu czy świata

– Hobby, kolekcjonerstwo, naprawa, ulepszanie techniczne i wizualne