Kolejna legenda rocka trafia do flippera – Led Zeppelin

Dziadersi z mojego pokolenia pewnie przypomną sobie prywatki przy Whole Lotta Love z frenetycznym wokalem Roberta Planta. Kiedyś na płytę Zeppelinów w Pewexie trzeba było wydać całą pensję, dzisiaj można kupić flippera poświęconego temu kultowemu zespołowi za sześć przeciętnych pensji. Cóż, czasy się zmieniają. Na szczęście muzyka pozostaje.

Założony w Londynie w 1968 roku zespół Led Zeppelin składał się z wokalisty Roberta Planta, gitarzysty Jimmy’ego Page’a, basisty i klawiszowca Johna Paula Jonesa oraz perkusisty Johna Bonhama. Razem stali się jednym z najlepiej sprzedających się zespołów z szacowaną rekordową sprzedażą 300 milionów sztuk na całym świecie. W 1995 roku Led Zeppelin został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame ze względu na ich innowacyjny i wpływowy wpływ na cały przemysł muzyczny.

Tak jak przez ostatnie lata inne modele tej firmy, flipper Led Zeppelin trafi do odbiorców w trzech wersjach: Pro, Premium i Limited Edition. Zacznę od spojrzenia na Pro, który inspirowany jest grafiką albumu Led Zeppelin III. Podobnie jak pozostałe wersje, Pro opracował graficznie Stephen Jensen.

  Led Zeppelin w wersji PRO

Model Pro ma najprostsze pole gry, a pozostałe modele uzupełniono o dodatkowe zabawki i funkcje.
Znajdziemy tu trzy rampy ze stali nierdzewnej i trzy łapki, z trzecią łapką zamontowaną w prawym górnym rogu. Co niezwykłe, jak na projekt Steve’a Ritchiego, górna łapka nie strzela bezpośrednio na boczną rampę (przynajmniej nie w modelu Pro). Zamiast tego ma krótki pas ze stałą tarczą na końcu, a w jej zasięgu znajduje się bank spadających tarcz oznaczony L-E-D, tarcze Z-E-P i środkowa rampa. Do każdej z dolnych łapek prowadzą dwa korytarze dolotowe oznaczone R-O i L-L.

Led Zeppelin w wersji PREMIUM

Wszystkie modele zawierają dziesięć pełnometrażowych piosenek nagranych w studiu przez zespół rockowy Led Zeppelin. Funkcje rozgrywki zmieniają się w miarę postępu utworu, tym samym te nie pełnią tylko roli podkładu muzycznego.

Utwory są wymienione w pozornie przypadkowej kolejności po prawej stronie dolnego fartucha, a także na tylnym panelu pola gry. Piosenki to:

• Good Times Bad Times
• Communication Breakdown
• Whole Lotta Love
• Immigrant Song
• Kashmir
• Black Dog
• Ramble On
• Rock and Roll
• Trampled Under Foot
• The Song Remains the Same

W grze, poza piosenkami, nie usłyszymy żadnego członka zespołu. Zamiast tego, komunikaty głosowe zapewnia amerykański komik, aktor, pisarz i muzyk Brendon Small.

Według Gary’ego Sterna: „Aby uniknąć powtórzeń, domyślny wybór początku gry jest zmieniany, jeśli gracz nie dokona wyboru. Muzyka jest interaktywna z grą; funkcje gry są aktualizowane na początku każdego wersetu lub refrenu piosenki.”

Led Zeppelin LE

Wszystkie modele flippera Led Zeppelin są wyposażone w specjalnie uformowaną zabawkę Hindenburg Zeppelin, opartą na kultowych zdjęciach z albumu Led Zeppelin I. Po podświetleniu Zeppelin zdobywa punkty za blokady prędkości w muzycznej podróży gracza do multiball Zeppelin. W każdym z modeli rzuca się też w oczy figurka Ikara, będąca znakiem towarowym Swan Song Records. Icarus, jak to Icarus wzbija się w powietrze, gdy zostaje trafiony przez zabłąkaną kulkę.

Model Pro nie zawiera żadnej nowatorskiej zabawki. Te pojawiają się dopiero w wersjach Premium i Limited Edition.

Dolna połowa pola gry Premium/LE jest funkcjonalnie taka sama jak Pro z tymi samymi łapkami, inlanami, outlanami, bocznymi bankami docelowymi i insertami.

Różnice w playfieldach wersji PRO (z lewej) i PREMIUM

Jednak układ twarzy czterech członków zespołu zmienia się, aby dostosować się do tego, co Stern nazywa „interaktywnym urządzeniem Electric Magic.
Jest to wielofunkcyjny zestaw, który wyłania się z pola gry w stylu „Iron Mana” i zawiera optyczną tarczę oraz magnes z wbudowanym czujnikiem kulkowym.

Electric Magic w całej okazałości

Oprócz obracającego się magnesu znajdujący się za nim inny magnes może chwycić kulkę, rzucić nią, przytrzymać ją jako kulkę do uwięzienia lub przytrzymać i opuścić urządzenie pod pole gry, aby ją tym sposobem zablokować.

To urządzenie Electric Magic jest główną różnicą między polami Pro i Premium/LE, ale oczywiście nie jest jedyną.

Lista utworów na tylnym panelu jest podświetlana w wariantach Premium i Limited Edition, podczas gdy w wersji Pro, nie. Wyższe model otrzymały tak zwany „Expression Lighting System”, który zapewnia pełne oświetlenie pola gry RGB poprzez dwa rzędy diod LED biegnących po wewnętrznych bokach obudowy wraz z zestawem artystycznych prętów integrujących efekt.

Górna część pola gry modelu PRO

Jak pokazało ostatnie wydanie Guns N ‚Roses, poprzeczka dla efektów świetlnych na polu gry została znacznie podniesiona, a każdy tytuł rock-n-roll’owy musi zapewniać w pełni wciągające wrażenia świetlne, aby pasowały do rockowej muzyki i efektów dźwiękowych, dynamicznej grafiki i intensywnej rozgrywki.
Chociaż Expression Lighting System nie jest dostarczany z modelem Led Zeppelin Pro, planowane jest udostępnienie go jako ulepszenia, a zestaw będzie dostępny od lutego 2021.

Limitowana edycja 500 gier dodaje „rajski niebieski” lakier proszkowy do elementów metalowych, ulepszony system audio, szkło antyrefleksyjne i silnik wstrząsarki.

Materiały wideo znajdziecie na www.sternpinball.com

Val B.

FLIPPERY.com.pl

Flippery

– Gra, a właściwie masę gier – tych samych, ale nie takich samych

– Zabawa, gra z maszyną i/lub innymi ludźmi, turnieje, a nawet poważne zawody o randze mistrzostw kontynentu czy świata

– Hobby, kolekcjonerstwo, naprawa, ulepszanie techniczne i wizualne