Fathom doczekał się rimejka

Wszystko za sprawą australijskiej firmy Haggis Pinball, która w ubiegłym roku zadebiutowała flipperem o nazwie Celts.
Odświeżony przez Australijczyków flipper nazywa się Fathom Revisited.

Oryginał wyprodukowany przez amerykańską spółkę Bally trafił na rynek w 1981 roku. Zaprojektował go Ward Pemberton, a komiksową grafikę tego flippera stworzył Greg Freres. To był czas prostych blatów i łatwych reguł gry, bo dopiero parę lat później pojawiły się rampy, zabawki i duże wyświetlacze. Wtedy też licencje były stosunkowo rzadkie, więc projektanci byli nieco bardziej kreatywni, jeśli chodzi o motywy.

                                                         Oryginalny Fathom na zdjęciu firmy 8 Ball Amusement

Pamiętam Fathoma z polskich salonów gier połowy lat osiemdziesiątych i muszę przyznać, że flipper ten wyróżniał się na tle innych maszyn intensywną głębią błękitnej tonacji nawiązującej do koloru oceanu, gdzie Freres wkomponował żeglarkę, która wypadła z łodzi oraz dziwne podwodne syreny z wężowatymi ogonami.

Nietypowy, komiksowy flyer oryginalnego Fathoma Bally

Zarówno oryginał jak i remake Haggis Pinball wyposażono w dwa banki drop targets (czterotarczowy z lewej strony blatu i trójtarczowy w centrum), trzy grzyby, trzy łapki oraz kilka przelotek.

Dostępne są dwa modele: Edycja Classic i Mermaid. Model Classic odtwarza oryginał tak blisko, jak to możliwe, przy użyciu nowej technologii (w tym zachowując oryginalne kolory na diodach LED), podczas gdy model Mermaid jest wyposażony w pełne diody LED RGB (zarówno na polu gry, jak i na wyświetlaczach wyników), lustrzaną stal nierdzewną, niestandardowy system nagłośnienia z 5 głośnikami, podwójne ekrany LCD 6,8 cala (zastępujące kartoniki, które normalnie trafiają na dolną blachę podszybia), oświetlenie obudowy i oryginalny zestaw reguł + nowy zestaw reguł „2.0”, czyli „fabuła oparta na graczach przechodzących przez tryby bitew syren, multiballa, laguny i syreny, bitwy z Królową Syrenką i jej Syrenami (Queen Mermaid and her Mermaidens) oraz ostatni tryb wizard Skarbu Syren (Mermaid Treasure).” Ta historia jest w zasadzie rozszerzoną kontynuacją oryginału, ale nabywcy tej edycji mogą ustawić ją tak, aby używała oryginalnych zasad, jeśli chcą.

Australijski remake Fathoma produkcji Haggis Pinball

Zamówienia przedpremierowe można składać na stronie Haggis Pinball od końca kwietnia 2021, przy czym Classic będzie kosztował 7360 USD, a Mermaid Edition 8900USD. Ceny te stawiają go nieco powyżej Celts. Produkcja Fathom Revisited rozpocznie się 1 lipca, a celem jest 50 sztuk miesięcznie (model Mermaid to tylko 250 sztuk).

                                                        Playfield Fathom Revisited by Haggis Pinball

Z wywiadu z dyrektorem generalnym Haggis Pinball Damianem Hartinem wynika, że ​​firma pracuje nad innym oryginalnym projektem, ale planuje również przerobić 5 kolejnych licencji Bally. Wydaje się, że rimejki to dobra droga, szczególnie dla nowicjusza w tej branży, szczególnie, że po czterech dekadach technika wykonała skok do przodu i możliwe są ulepszenia i zwiększenie niezawodności przy zachowaniu specyficznych wartości artystycznych oryginałów.

Val B.

 

FLIPPERY.com.pl

Flippery

– Gra, a właściwie masę gier – tych samych, ale nie takich samych

– Zabawa, gra z maszyną i/lub innymi ludźmi, turnieje, a nawet poważne zawody o randze mistrzostw kontynentu czy świata

– Hobby, kolekcjonerstwo, naprawa, ulepszanie techniczne i wizualne