Rush – kolejny muzyczny flipper Sterna

Flipper został zaprojektowany przez Johna Borga, a za oprogramowanie odpowiedzialny był Tima Sexton. Maszynka odtwarza szesnaście utworów zespołu, a także komentarze nagrane przez jego członków Alexa Lifesona i Geddy’ego Lee. Dodatkowe informacje głosowe pochodzą od frontmana Barenaked Ladies i Kanadyjczyka, Eda Robertsona, który nagrał ich łącznie 600.

Szesnaście utworów zawartych w grze to:
2112                     Headlong Fight
Bastille Day      La Villa Stranglatto
Big Money        Fly By Night
Cygnus X-1       One Little Victory
Far Cry             Red Barchetta
Fly By Night    Subdivisions
Free Will          Working Man

Flipper Rush wykorzystuje nagrania z koncertów tytułowego zespołu, aby uzupełnić muzykę oraz wiele animacji.

Podobnie jak w przypadku większości podstawowych tytułów, Rush jest dostępny w trzech wariantach – Pro, Premium i Limited Edition.

Przyjrzyjmy się wszystkim trzem, zaczynając od Pro.

Rush Pro

Grafika wszystkich trzech modeli pochodzi od Michaela Barnarda z Sunburn Designs. Po kilkukrotnych próbach skontaktowania się ze Sternem bez powodzenia, Michael w końcu otrzymał możliwość zgłoszenia się do projektu Rush, a w sierpniu 2020 r. jego koncepcja została wybrana do gry. Następnie dopracował ją w ciągu kolejnego roku, by stworzyć obudowę, translite, pole gry, rampy i panele graficzne dla trzech modeli.

Jak zwykle, Pro jest najbardziej podstawowym, przyjaznym dla operatora modelem, podczas gdy modele Premium i Limited Edition dodają dodatkowe mechanizmy i funkcje pola gry. Zwykle modele Premium i Limited Edition dzielą to samo pole gry, ale w przypadku Rusha, podobnie jak w przypadku Led Zeppelin, LE otrzymuje dodatkowy „Expression Light System” wbudowany w wewnętrzne boki obudowy.

  Rush PREMIUM

Model Limited Edition jest ograniczony do 1000 sztuk, które będą miały następujące dodatkowe funkcje.

Expression Light System™ w zestawie (nie jako akcesorium)
Relingi boczne, nogi, zawiasy i listwa przednia w kształcie gitary o wysokim połysku
Lustrzane tylne szkło
Naklejki na obudowę z folii odblaskowej
Ulepszony system audio
Silnik wstrząsarki
Antyrefleksyjna szyba
Certyfikat autentyczności podpisany przez Gary Sterna
Autograf projektanta na dolnej pokrywie blatu
Kolejno ponumerowane (1 do 1000) tabliczki

Wszystkie modele są wyposażone w czytnik kodów QR Stern Insider Connected wbudowany w dolną pokrywę oraz oprogramowanie do połączenia gry z serwerami Sterna w celu rejestrowania wyników i osiągnięć, pobierania oprogramowania i analiz.

Rush LE

Sugerowane ceny (sugerowane ceny) trzech modeli w USA to:

Pro – 6 899 $
Premia – 8,999 USD
Edycja limitowana – 11 099 $

Ceny Pro i Premium są takie same jak Godzilli, ale cena edycji limitowanej wzrosła. Wersje z limitowanych edycji prawie wszystkich niedawno wydanych pinballi zostały szybko wyprzedane, a niektórzy kupujący oferują je do odsprzedaży po wyższych cenach niż pierwotnie zapłacili.

Rush to gra z trzema łapkami, jednopoziomowa, o standardowej szerokości, z dwoma korytarzami w prawym dolnym rogu i jednym w lewym dolnym rogu.

Nad dwoma głównymi łapkami znajdują się wstawki i portrety przedstawiające trzech kluczowych członków zespołu, Alexa Lifesona, Neila Pearta i Geddy’ego Lee. Niestety Neil Peart zmarł 7 stycznia 2020 r. w wieku 67 lat po długiej walce z glejakiem, agresywnym rakiem mózgu.

W grze są trzy tarcze w postaci „instrumentów” odpowiadające – gitarze basowej, gitarze prowadzącej i perkusji. Za najbardziej wysuniętą na lewo tarczą znajduje się tarcza stojąca, która uruchamia tryb multiball. W dwóch topowych modelach jest ona zastąpiona przez mechanizm blokujący kulkę. Po prawej stronie znajduje się zespół czterech tarcz stojących oznaczonych R-U-S-H.

Pole gry wersji Limited Edition Rush Pinball

W połowie pola gry znajduje się podwójny mechanizm oznaczony kostkami do gry, którą można trafić z przodu lub z boku za pomocą prawej górnej łapki. Mechanizm skrywa goble hole i ma małe okienko pokazujące zablokowane kule. Zablokowane kule są wyrzucane z obu dziur po rozpoczęciu multiballa.

Główną „zabawką” jest wehikuł czasu w górnej części pola gry. Działa jak „pierścień” we Władcy Pierścieni Gracze mogą umieścić w nim kulkę, a ta następnie wyrzucana jest przez toroidalną cewkę elektromagnetyczną.
Do wehikułu czasu prowadzi stała rampa. W dwóch topowych modelach rampa jest zmotoryzowana z dodatkowym celem, do którego można się dostać po jej opuszczeniu.

Rush ma też boczną rampę i orbit shoot, którą można również uzyskać wykorzystując górną łapkę. Ponadto krótki górny korytarz na lewo od wehikułu czasu prowadzi do tarczy. W wersjach Premium i Limited Edition znajduje się tam spodek z podnośnikiem.

Na prawo od Time Machine znajduje się drugi wewnętrzny orbit shoot, na którym zamontowano optyczny spinner Spirit of Radio oraz prawa rampa, na której znajdziemy wycięte laserowo logo Rush. Zarówno rampa boczna, jak i prawa rampa doprowadzają do wspólnego punktu za wehikułem czasu.

Val B.

FLIPPERY.com.pl

Flippery

– Gra, a właściwie masę gier – tych samych, ale nie takich samych

– Zabawa, gra z maszyną i/lub innymi ludźmi, turnieje, a nawet poważne zawody o randze mistrzostw kontynentu czy świata

– Hobby, kolekcjonerstwo, naprawa, ulepszanie techniczne i wizualne