Foo Fighters Pinball

Gdy amerykański perkusista Dave Grohl zakładał w 1995 roku zespół Foo Fighters pewnie nawet mu się nie śniło, że prawie 30 lat później wizerunek jego i jego kolegów trafi na witrynę flippera.

Nie wiemy, czy sprawiły to muzyczne preferencje Jacka Dangera, który maszynkę tę zaprojektował, czy może to ulubiony zespół Jeremy’ego Packera (znanego również jako Zombie Yeti), który odpowiedzialny był za oprawę graficzną, w każdym razie najnowszy flipper Stern Pinball poświęcono grupie rockowej Foo Fighters.

Foo Fighters po raz pierwszy wkroczyli na światową scenę w 1995 roku ze swoim klasycznym debiutanckim albumem. W ciągu swojej kariery zespół wydał 10 albumów studyjnych, zgromadził ponad 32 miliony płyt sprzedanych na całym świecie, zdobył 15 nagród Grammy, był odbiorcą pierwszej w historii nagrody MTV „Global Icon” i został nominowany do Rock and Roll Hall of Fame w 2021 roku. Utwory Foo Fighters rozbrzmiewały do tej pory na światowych stadionach, arenach i festiwalach, a teraz trafią do salonów gier i lokali, gdzie będą rozbrzmiewać z głośników flipera.

Gdy chodzi o muzyczne flippery, to Stern Pinball ma już całą ich serię począwszy od Primusa wydanego jako tzw. Private Label, poprzez Rolling Stones, The Beatles, czy Led Zeppelin, a skończywszy na Rush.

Najnowsza maszyna produkcji Stern Pinball, to oprócz automatu do gry także szafa grająca zawierająca 15 przebojów zespołu Foo Fighters: Everlong, Times Like These, Breakout, Learn To Fly, I’ll Stick Around, This Is A Call, Walk, Holding Poison, All My Life, The Pretender, Something From Nothing, Monkey Wrench, Run, My Hero, Best Of You.

                             Foo Fighters Pinball – model PRO

 Pole gry flippera Foo Fighters w wersji PRO

Tworzony przez ponad dwa lata i dzięki kreatywnemu wkładowi członków zespołu: Dave’a Grohla, Nate’a Mendela, Pata Smeara, Chrisa Shifletta, Rami Jaffee i nieżyjącego już, wielkiego Taylora Hawkinsa, Stern’s Foo Fighters to flipper z najwyższej półki, jak reklamuje go firma Stern Pinball – i dużo więcej. To cały nowy wszechświat z oszałamiającymi ręcznie rysowanymi grafikami i niestandardowymi animacjami, w tym „Foo Fighters Saturday Morning Action Time!” — fikcyjnym serialem telewizyjnym opowiadającym o dążeniu zespołu do ocalenia rock and rolla… i ŚWIATA!

 Foo Fighters – model PREMIUM

Pole gry flippera Foo Fighters w wersji PREMIUM

Oddajmy więc głos marketingowcom ze Stern Pinball – „Dołącz do Foo Fighters w misji ratunkowej, aby pokrzyżować plany złemu, tajemniczemu, obcemu Overlordowi i jego armii botów. Eksploruj górne pole gry Strefa 51, aby włamać się tam i rozpętać flipperowy chaos. Wskocz do furgonetki i wyrusz w niesamowitą podróż, aby ocalić ludzkość przed wyginięciem i pozwolić, by rządziła rock-and-roll!”

Podobnie jak inne produkcje firmy z ostatniego roku, flippery Foo Fighters zawierają system Insider Connected™, który umożliwia graczom interakcję z grą i globalną siecią graczy na różne sposoby. Dzięki Insider Connected gracze mogą śledzić postępy, zdobywać nowe osiągnięcia związane z grą, kontaktować się ze społecznością graczy oraz brać udział w promocjach i wyzwaniach. Insider Connected zapewnia również zestaw narzędzi zorientowanych na operatorów, który umożliwia organizowanie lokalnych turniejów za pomocą Tabeli liderów lokalizacji, budowanie lojalności graczy, analizowanie wydajności, zdalne wprowadzanie zmian i konserwację maszyn. Rejestracja w Insider Connected jest dostępna na stronie insider.sternpinball.com

Foo Fighters Pinball – model LIMITED EDITION

Playfield modelu LE

Flippery Foo Fighters dostepne są w trzech wersjach: PRO, PREMIUM i LE.

Limitowana Edycja (LE) będzie ograniczona do 1000 maszyn i będzie wyposażona w tzw. Expression Lighting System™, który dzięki 96 inteligentnym diodom LED RGB umożliwia pełną kontrolę spektrum kolorów. Ten zintegrowany system oświetlenia pola gry, umieszczony w kieszeniach wyciętych w bokach obudowy, zapewnia pełne kolorowe oświetlenie pola gry, jest zsynchronizowany z pokazami świetlnymi specjalnie zaprojektowanymi dla każdego utworu i dynamicznie reaguje na wydarzenia w grze.

                         Zabawka Overlord w modelach LE i PREMIUM

Wersja LE zawiera również wyjątkową, pełnokolorową, lustrzaną tylną szybę inspirowaną Rock-Battle, również jedyną w swoim rodzaju, pełnokolorową grafikę obudowy z folii odblaskowej o wysokiej rozdzielczości, nietypową, malowaną proszkowo zieloną obudowę Overlord o wysokim połysku, dolną pokrywę z autografem projektanta, specjlną grafikę, ulepszony system audio, antyrefleksyjne szkło pola gry, silnik wytrząsarki, plakietkę z kolejnymi numerami oraz certyfikat autentyczności podpisany przez prezesa Stern Pinball Gary’ego Sterna oraz prezesa i dyrektora generalnego Setha Davisa.

Górny mini playfield z łapką dostępny w modelach PREMIUM i LE

Model Premium zawiera wszystkie funkcje pola gry z edycji limitowanej, ale brakuje mu niektórych dodatków, takich jak system Expression Lighting, silnik wytrząsarki, antyrefleksyjne szkło pola gry, czy ulepszona metalowa konstrukcja wycinana laserowo.
Projekt przedniej grafiki na backboksie jest taki sam jak w edycji limitowanej, ale edycja limitowana ma lustrzaną tylną szybę, podczas gdy wersja Premium to translite. Co ciekawe Expression Lighting System™ można dokupić do wersji PREMIUM.

Furgonetka Foo Fighters w tej postaci dostępna również tylko w modelach PREMIUM i LE

Model PRO jest oczywiście najbardziej ekonomiczny i najtańszy. Ma tylko trzy łapki, w stosunku do czterech zastosowanych PREMIUM i LE. Brakuje mu górnego mini blatu. Zubożono w nim także zabawki użyte w w droższych modelach, jak choćby Overlorda, który tu wystepuje w postaci jedynie plakietki, a nie trójwymiarowej figurki. Podobny manewr zastosowano w przypadku Furgonetki zespołu.
W modelu PRO zabrakło także ciekawego rozwiązania w postaci tzw. Deathposta. To specjalny słupek na lewym korytarzu wylotowym z pola gry. „Deadpost” jest obsługiwany przez gracza i może odbijać szybko uciekającą kulkę z powrotem na prawą łapkę.

Wszystkie modele mają za to metalowe i prętowe rampy, spadające tarcze i podobnie działające multiballe.

Val B.

FLIPPERY.com.pl

Flippery

– Gra, a właściwie masę gier – tych samych, ale nie takich samych

– Zabawa, gra z maszyną i/lub innymi ludźmi, turnieje, a nawet poważne zawody o randze mistrzostw kontynentu czy świata

– Hobby, kolekcjonerstwo, naprawa, ulepszanie techniczne i wizualne