Jack Guarnieri i jego Ojciec Chrzestny

Film Ojciec Chrzestny opowiada historię rodziny Corleone i jej dojścia do władzy w skomplikowanym półświatku Nowego Jorku.

Minęło właśnie 50 lat odkąd The Godfather wszedł na ekrany kin w Stanach Zjednoczonych, a potem na świecie.
Nakręcony w 1972 roku Ojciec Chrzestny był chwalony za ponadczasowe motywy, zapadające w pamięć postacie i mistrzowską narrację. Zdobywca trzech Oscarów, w tym dla najlepszego filmu, jest powszechnie uznawany za jeden z najlepszych filmów wszech czasów. Mnie utkwił w pamięci szczególnie Marlon Brando w roli Don Corleone.

Nie wiem, może się mylę, ale sądzę, że mający włoskie pochodzenie właściciel firmy Jersey Jack Pinball – Jack Guarnieri, czekał tylko na odpowiedni moment by zakupić od Paramount licencję i zbudować na jej podstawie flippera The Godfather 50 w swojej fabryce, która niedawno przeniosła się z Lakewood w okolice Chicago. Dość powiedzieć, że dzielnice Nowego Jorku znane z filmu to miejsce gdzie w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych młody Jack zajmował się operowaniem flipperami.
Możecie poczytać o tym w mojej książce „Kulka dziką jest 3”, gdzie znajdziecie kilka stron poświęconych Jack’owi i jego firmie JJP.

Na początku marca 2023 roku, gdy prace nad projektem „Ojciec Chrzestny” dobiegły końca spółka JJP z dumą ogłosiła premierę nowego flippera o nazwie The Godfather 50 mającego w zamyśle uczcić okazję 50 lecia od premiery kultowego już dziś filmu.

 The Godfather 50 w odsłonie kolekcjonerskiej (Collectors Edition – CE)

„Czy masz to, czego potrzeba, aby rządzić Nowym Jorkiem? Zbuduj swoją potęgę, rozszerzając swoją kontrolę na nowe terytoria, zdobywając wpływy wśród politycznych notabli, rekrutując żołnierzy do wykonywania zadań i eliminując wrogów spośród Pięciu Rodzin.”

„Ojciec Chrzestny to kinowe arcydzieło, które zajmuje swoje miejsce w historii kina od ponad pół wieku. Flipper „Ojciec Chrzestny” oddaje esencję filmu i zapewnia wyjątkową rozgrywkę” — powiedział Jack Guarnieri, założyciel Jersey Jack Pinball. „Ta gra jest najlepszym przedmiotem kolekcjonerskim”.

„Uchwycenie uniwersum Ojca Chrzestnego w pinballu było ekscytującym doświadczeniem. Nasz zespół zrobił wszystko, co w jego mocy, aby pod każdym względem pozwolić graczom doświadczyć świata pod szkłem. Unikalne mechanizmy i zabawki, wciągające programy, kultowe wideo i audio z najbardziej rozpoznawalnych scen filmowych, aktorzy, a także animacje i grafika opakowane w doskonały pakiet dźwiękowy – wszystko to łączy się, tworząc naprawdę wyjątkową grę na flipperze.“ – Projektant gry Eric Meunier.

Limitowana Edycja flippera The Godfather 50 years

Ojciec Chrzestny jako flipper ma dwa warianty; najwyższej klasy edycję kolekcjonerską, która jest ograniczona do 1000 sztuk i kosztuje 15 000 USD, oraz edycję limitowaną, która będzie obejmować maksymalnie 5000 wyprodukowanych gier w cenie 12 000 USD.

Oba zawierają bogaty pakiet czerwonych i złotych grafik. Edycja kolekcjonerska koncentruje się na Donie Vito Corleone (Marlon Brando), podczas gdy edycja limitowana dotyczy bardziej Michaela Corleone (Al Pacino).

Pole gry the Godfather 50 w wersji CE

Edycja kolekcjonerska zawiera animowany toper (nadstawkę na backbox), wycięte laserowo złote relingi boczne, magnetyczne rzeźby popiersia lwa na przednich nogach i wokół przycisku akcji, złotą blokadę, bordowe nogi i zawiasy backboxa oraz wędkę do strzelania głową konia. Grafika obudowy jest wydrukowana na Rad-Cals firmy JJP, czyli na jej wyjątkowo błyszczących naklejkach.

Samochód na topperze w wersji CE to ręcznie malowana miniatura z własnym oświetleniem reflektorów, a cały topper zawiera ponad trzydzieści dedykowanych diod LED RGB. Jak zwykle w backboksie znajduje się 27-calowy monitor HD, który w Edycji Kolekcjonerskiej jest oprawiony w złotą tylną szybę z efektem lustra. CE obejmuje również zewnętrzne oświetlenie obudowy przy użyciu ponad 260 diod LED RGB, a także listwy dekoracyjne w jej wnętrzu.

Edycja limitowana rezygnuje z wielu ulepszeń kosmetycznych edycji kolekcjonerskiej, takich jak topper, listwy i złote wykończenia, ale oferuje podobny pakiet graficzny i kolorystykę.

Podobnie jak w modelu CE, witryna LE jest autorstwa Christophera Franchi. Jednak wersja LE nie wydaje się być wymalowana w ten sam sposób. Co ciekawe, wydanie CE ma datę praw autorskich 2022, podczas gdy LE – 2023.

Oba modele posiadają silnik wytrząsarki, szkło antyrefleksyjne Invisglass i tabliczkę z indywidualnym numerem, a także standardowe funkcje JJP, takie jak Bluetooth i Wi-Fi, a także integrację Scorbit i wysokiej jakości kamerę wbudowaną w tylną obudowę. Firma JJP po raz pierwszy użyła platformy Scorbit w modelu Guns N’ Roses. Scorbit (podobnie jak Insider Connected Stern Pinball) umożliwia natychmiastowe przesyłanie wyników, śledzenie trybów gry i wyświetlanie danych gry na ScorbitVision, platformie do tablic wyników. Dzięki niej gracz ma dostęp do tabel liderów i narzędzi do transmisji na żywo danych dostarczanych przez Scorbit.

Jak można się spodziewać po twórcy gry, Ericu Meunier, w Godfather Pinball istnieje mnóstwo opcji strzałów z trzech łapek. W automacie zamontowano kilka niezwykłych, nowych mechanizmów, a znane urządzenia użyto w niezwykły sposób.

Ruchoma figurka bad guy’a z „gnatem” umiejscowiona w górnej części blatu

Gra ma trzy wloty na rampę, przy czym rampa po lewej stronie ma ruchomy wlot, aby umożliwić strzały kulką pod spodem.
Kontrolowana przez gracza zabawka za pomocą której możemy posłać kulkę złemu gościowi na górze pola gry, obraca się i ma podświetloną lufę pistoletu. Pod nią mamy obracający się dysk, który posyła kulkę w przeciwnika.
Na polu gry Edycji kolekcjonerskiej złym facetem jest „Big Mike”, natomiast w modelu LE postać ta zamienia się w „Furious Floyda”.

Obie edycje mają podobne pola gry i zawierają paski świetlne RGB LED HotRails po obu stronach oraz „miernik zdrowia” Bad Guy’a w lewym dolnym rogu. Jest jednak jeszcze kilka różnic. CE zawiera wyrzeźbiony model Statuy Wolności z pochodnią podświetlaną RGB w lewym górnym rogu pola gry, podczas gdy LE ma zamiast tego płaski plastik. Tył obu modeli ma wyciętą laserowo panoramę Nowego Jorku przed tylnym panelem.

Istnieje kilka oddzielnych obszarów pola gry z różnymi obowiazującymi tam zasadami gry.
Kluczowym celem fabuły jest przejęcie każdej z dzielnic Nowego Jorku. Są one reprezentowane przez podświetloną mapę, która zapala się w miarę postępów.

Godfather ma też różne tryby i funkcje, które możemy odsłonić podczas rozgrywki, w tym cztery tryby multiballa (5 Families, Compound, Turf War, Sicily). Są one oznaczone czerwonymi wstawkami w oknie postępu „róży”.
Gracze mogą także strzelać do dwóch obrotowych elementów optycznych gry, aby zbudować mnożnik pola gry, który można uaktywnić przyciskiem akcji w odpowiednim momencie, aby zmaksymalizować punktację. Każdy poziom zapewnia nową broń i zwiększa mnożnik od 1,5x aż do maksymalnie 10x.

Na całym polu gry znajdują się ciekawe elementy konstrukcyjne, które umożliwiają wiele opcji skill shotów. W rzeczywistości, według JJP, w grze są 2 zwykłe, 10 super, 1 ukryty poziom umiejętności.

Na blacie znalazło się miejsce tylko na jednego grzyba. Wygląda on jak fontanna i umieszczony jest w prawym dolnym rogu. Chroni go tarcza z przodu. Wokół niego znajduje się pas z trzema stałymi celami 1-2-3. Jest jeszcze jeden korytarz za grzybem, jednak dostępny tylko za pomocą odbicia kulki od grzyba.

Nie tylko ten grzyb z głowami koni, ale wszystkie elementy flipperów JJP mają swoistą, łatwo rozpoznawalną, szczególną ornamentykę.

Flipper Ojciec Chrzestny czerpie z zasobów ze wszystkich trzech filmów i zawiera dwie różne wersje głównego tematu muzycznego (Speak Softly Love). Jedna to wersja instrumentalna w wykonaniu Slasha, a druga to wersja wokalna śpiewana przez Marka Tremontiego z Creed i Alter Bridge.

Czas na twórców gry:

Projekt gry i reżyseria: Eric Meunier
Projekt zasad: Keith Johnson i Eric Meunier
Oprogramowanie: Keith Johnson, Ted Estes, Joe Katz, JT Harney, Bill Grupp i Duncan Brown
Grafika: Jesper Abels i Christopher Franchi
Kierownictwo artystyczne: JP De Win
Animacje: JP De Win i Mark Molitor
Rzeźby 3D: Evolution Studios
Inżynieria mechaniczna: Eric Meunier
Elektrotechnika: Tony Tumminaro

Jak widać większość z nich to nazwiska od lat znane we flipperowym światku.

Gdybym był PR-owcem firmy Jersey Jack Pinball, to jak myślicie, gdzie zaplanował bym europejską premierę tego flippera?
Oczywiście, że we Włoszech, a najlepiej na Sycylii. To korzenie włoskiej mafii ze Stanów Zjednoczonych.
I choć nie była to Sycylia, a Emilia Romania, czyli prowincja, w której leży kurort Rimini, a Corleone zastąpiła wystawa ENADA, to jednak Jack’owi należy się szacunek i podziw za urządzenie tej premiery we Włoszech. Notabene spółka Luxury Game, która jest dystrybutorem JJP na Włochy ma swoją siedzibę w Trappeto, w okolicach Katanii na Sycylii.

Jack Guarnieri z wdziękiem wszedł w rolę Ojca Chrzestnego na targach ENADA Primavera w trakcie europejskiej premiery The Godfather 50 Pinball.

The Godfather 50 na stoisku targowym

Na targach ENADA Primavera 2023 i RAS można było zobaczyć także inne flippery JJP. Stoisko Luxury Games.

Val B.

FLIPPERY.com.pl

Flippery

– Gra, a właściwie masę gier – tych samych, ale nie takich samych

– Zabawa, gra z maszyną i/lub innymi ludźmi, turnieje, a nawet poważne zawody o randze mistrzostw kontynentu czy świata

– Hobby, kolekcjonerstwo, naprawa, ulepszanie techniczne i wizualne