RS Pinball na IAAPA Europe 2023

Austriacka spółka RS Pinball z Vöcklabruck prowadzona przez Stefana Riedlera zaprezentowała pod koniec września na targach IAAPA Europe w Wiedniu całą gamę flipperów ze swojej oferty handlowej.

Spółka działa od 2015 roku i oprócz sprzedaży flipperów od praktycznie wszystkich ich producentów, zajmuje się także ich serwisowaniem oraz urządzaniem eventów, w których maszynki te grają główną rolę.

Riedler zaczął od sprzedaży na austriackim rynku flippera nieistniejącego już Heighway Pinball o nazwie Full Throttle. Widać, że RS Pinball ma obecnie w sprzedaży głównie modele szwedzkiej firmy Pinball Brothers będącej następcą wspomnianego Heighway Pinball. Na targach w Wiedniu można było zobaczyć najnowsze flippery tej firmy poświęcone zespołowi Queen. Miałem okazję pograć na Queen Champions Edition i Limited Rhapsody Edition. Obie wersje nie różnią się jakoś szczególnie, a na obu zwraca uwagę dodatkowy blat w postaci gitary.

4 flippery Queen w dwóch wersjach na stoisku RS Pinball

Na Queen gra się dość przyjemnie, choć na targach każdy z czterech dostępnych tam modeli, miał mocno wyciszony dźwięk, co moim zdaniem zdecydowanie obniżyło atrakcyjność tego flippera. Nie jestem jakimś super fanem zespołu Queen, ale z przyjemnością posłuchałbym fragmentów utworów w trakcie gry. W każdym razie oba modele zasługują na uwagę operatorów i graczy, chociaż w trakcie gry widać różnicę pomiędzy Queen, a najnowszymi modelami JJP, czy Stern Pinball.

                           Pole gry flippera Queen z charakterystyczną gitarą-mini blatem w prawym górnym rogu

Na stoisku RS Pinball zagościły też dwie wersje Alien Pinball: Standardowa i Limited Edition. Chociaż trzeba przyznać Szwedom, że poprawili mechanikę gry, to jednak zarówno standardowy, jak i limitowany Alien wyglądają dość topornie.

               Alien wystąpił w Wiedniu w standardowej i limitowanej wersji. Najnowsza RIPLEY version jeszcze nie dotarła.

Dość liczną reprezentację miało za to na wspomnianym stoisku American Pinball. W stolicy Austrii pojawiły się praktycznie wszystkie ich flippery począwszy od Houdini, poprzez Oktoberfest, Hot Wheels i Legends of Vallhalla do najnowszego Galactic Tank Force. Na tym ostatnim miałem okazje zagrać po raz pierwszy, ale wydawał mi się jakiś mocno plastikowy. Po kilku grach trudno jednak ocenić jego konstrukcję.
Z prezentowanych na wystawie modeli American Pinball najbardziej podobał mi się Hot Wheels, choć, nie wiem czemu, za bardzo przypominał mi taki stary model hiszpańskiego Recela sprzed kilkudziesięciu lat o nazwie Crazy Race.

RS Pinball ma wyłączność w sprzedaży modeli American Pinball na rynek austriacki

Obok ustawionych w rzędzie flipperów z chicagowskiej fabryki American Pinball znalazło się miejsce dla europejskiego flippera z Holandii. Mowa o Big Lebowski spółki Dutch Pinball. Miałem okazję dłużej go przetestować i jestem pełen podziwu dla konstruktorów, bo ta maszynka ma wiele „smaczków” niespotykanych w amerykańskich konstrukcjach, a przy tym wcale od nich nie odbiega.

Niestety nie da się tego powiedzieć o konstrukcjach Spooky Pinball. Austriacy z RS Pinball pokazali trzy modele tej firmy: Ultraman i Halloween wykorzystujące praktycznie te same pole gry oraz Scooby Doo. Szczerze mówiąc zabudowany dodatkowym, górnym blatem Scooby Doo wcale mnie nie zachwycił, chociaż jak wielu, uwielbiałem tę kreskówkę. Natomiast po dwóch pozostałych widać, że powstały w manufakturze, a nie w fabryce.

Austriacy z RS Pinball prezentowali na swoim stoisku 3 modele flipperów Spooky Pinball

Także prezentowany na stoisku Spinal Tap australijskiego Homepina nie trzyma poziomu nowoczesnych konstrukcji. Niemniej jednak patrząc na detale pola gry ocenił bym go wyżej od propozycji Spooky Pinball, które stały obok.
Za to do remake’a Cactus Canyon z Chicago Gaming Company nie można było się dopchać, co potwierdza tezę inżyniera Mamonia z Rejsu, że ludzie lubią piosenki, które już znają, a gracze flippery, które już znają. Zaprojektowanego w 1998 roku przez Toma Koperę Cactus Canyona spółki Bally/Midway/Williams „zrzucił” z taśmy produkcyjnej Pinball 2000. Dobrze więc, że CGC postanowiło wskrzesić tę konstrukcję odświeżając ją o kolorowy wyświetlacz matrycowy. Jestem pewien, że tak jak wcześniej Medieval Madness i Attack from Mars, remake ten znajdzie wielu nabywców i fanów.

Jersey Jack Pinball reprezentowały na targach w Wiedniu 3 modele: The Godfather, Guns & Roses i Toy Story 

Dwóch największych producentów flipperów na świecie, JJP i Stern Pinball, reprezentowały na stoisku RS Pinball odpowiednio: The Godfather, Guns & Roses i Toy Story oraz Foo Fighters i, co ciekawe, Heavy Metal. To po raz pierwszy raz kiedy miałem okazję zobaczyć tego flippera w akcji na wystawie, bo to prawdziwy biały kruk wśród maszynek Sterna zbudowany pod tzw. private label.

Heavy Metal Sterna to flipper zbudowany na zamówienie w ograniczonej ilości egzemplarzy. Nawet nie pytałem o cenę. 

Val B.

FLIPPERY.com.pl

Flippery

– Gra, a właściwie masę gier – tych samych, ale nie takich samych

– Zabawa, gra z maszyną i/lub innymi ludźmi, turnieje, a nawet poważne zawody o randze mistrzostw kontynentu czy świata

– Hobby, kolekcjonerstwo, naprawa, ulepszanie techniczne i wizualne