Moje pierwsze spotkanie z muzyką Eltona Johna miało miejsce w 1973 roku, czyli pięćdziesiąt lat temu. Słuchaliśmy na ławce przed blokiem z jakiegoś radia tranzystorowego listy przebojów Radia Luksembourg, a na topie był tam Crocodile Rock. Pamiętam, że moim kolegom nastolatkom i mnie bardziej podobali się wtedy Slade, Gary Glitter, czy Suzi Quatro. Cóż, po nich wkrótce ślad zaginął, a Elton John wciąż na topie.

I nie tylko na topach list przebojów, bo teraz poszczycić się może także, za sprawą Jersey Jack Pinball, dedykowanym mu flipperem.

Premiera Elton John Pinball odbyła się na Pinball Expo w Chicago, które to miasto od jakiegoś czasu jest też siedzibą fabryki flipperów Jacka Guarnieriego.

Jak się pewnie spodziewacie, automat ten powstał na kanwie historii światowej supergwiazdy, Sir Eltona Johna i jego licznych hitach muzycznych powstałych na przestrzeni ostatnich sześciu dekad. Jest to pierwsza gra Jersey Jack Pinball, której autorem jest słynny projektant Steve Ritchie, który dołączył do tej firmy dwa lata temu. Znane i wielokrotnie nagradzane projekty flipperów Ritchiego obejmują takie tytuły, jak Gwiezdne Wojny, Elvis, AC/DC i nie tylko. Maszyna zawiera ręcznie rysowane grafiki autorstwa artystów Christophera Franchi, Johna Youssiego i Jean-Paula De Win’a. Za zasady i projektowanie oprogramowania odpowiadał weteran branży Bill Grupp.

Elton John Pinball jest dostępny w dwóch wersjach – edycji platynowej i edycji kolekcjonerskiej. Edycja Platinum kosztuje 12 000 dolarów, a edycja kolekcjonerska – 15 000 dolarów. Wyprodukowanych zostanie maksymalnie 1000 maszyn dla kolekcjonerów, ale liczba egzemplarzy edycji platynowej nie jest ograniczona.

Gra została oficjalnie zaprezentowana podczas seminarium Jersey Jack Pinball na Pinball Expo o godzinie 20:00 w czwartek 19 października 2023 r.

 Elton John Pinball w wersji CE

 Elton John Pinball w wersji PE

Poświęcony Eltonowi Johnowi flipper zawiera 16 utworów studyjnych oraz komunikaty głosowe wypowiadane przez samego Eltona.

Wspomniane utwory to:
Rocket Man
Bennie And The Jets
The Bitch Is Back
I’m Still Standing
Saturday Night’s Alright (For Fighting)
Take Me To The Pilot
Levon
Your Sister Can’t Twist (But She Can Rock’n Roll)
Tiny Dancer
Goodbye Yellow Brick Road
Crocodile Rock
Pinball Wizard
Your Song
Philadelphia Freedom
Honky Cat
Funeral For A Friend/Love Lies Bleeding

Jestem przekonany, że większość z tych utworów znają wszyscy czytający ten tekst.

                                                                                                                      Pole gry Eltona Johna w wersji Platinum

Obydwa modele Elton John Pinball są wyposażone w silnik wytrząsarki, szkło antyrefleksyjne Invisiglass, interaktywną kamerę, a także typowy 27-calowy wyświetlacz LCD na backboksie, system audio stereo 2.1 i elektromagnetyczny knocker.

Trzeba Wam wiedzieć, że nie jest to prawdziwy debiut Eltona Johna jeśli chodzi o flippery, gdyż w 1976 roku spółka Bally wypuściła na rynek elektromechanicznego flippera o nazwie Capt. Fantastic and The Brown Dirt Cowboy, gdzie ówczesny wizerunek artysty znalazł się na witrynie (backglass). Mało tego, Elton John zagościł też osobiście na ulotce reklamowej tego flippera.

Capt. Fantastic and the Brown Dirt Cowboy spółki Bally reklamował sam Elton John albo ktoś bardzo do niego podobny

Zacznijmy od edycji platynowej, zanim opowiem Wam, co otrzymacie za dodatkowe 3000 dolarów wydanych na edycję kolekcjonerską.

Grafika obudowy w edycji Platinum jest autorstwa Christophera Franchi i została wydrukowana na błyszczącym papierze „RadCals”. Metalowa konstrukcja jest malowana proszkowo w platynowym wykończeniu z przyciskiem akcji na ryglu zamka, a grę zwieńcza dwuwarstwowy podświetlany akrylowy topper.

Elton John Pinball to gra z trzema łapkami, jednopoziomowa o standardowej szerokości, z rampami po lewej, prawej i bokach, rampą zawracającą kulkę o 180 stopni, dwoma spinnerami i paskami „hotrail” LED RGB wzdłuż lewej i prawej strony pola gry.

Prawdopodobnie najbardziej rzucającą się w oczy zabawką na polu gry jest pianino, przy którym posadzono ruchomą figurkę Eltona. Instrument wyposażono w wyświetlacz LED owinięty wokół boku, a pod jego klapą znajdziecie pułapkę na 3 kule przykrytą przezroczystym okienkiem.
Uwagę przyciąga też miniaturowa, kręcąca się tancerka – Tiny Dancer.

                         Fortepian Eltona z animowaną figurką artysty i wyświetlaczem LED na obudowie

                                                                                                                                                                 Tiny Dancer

                                                                                                                              Rocket Man i Crocodile Rock

Na prawo od pułapki Crocodile Rock znajduje się podświetlona rakieta Rocket Man, która współpracuje z drop target Rocket Man i trybem multiball.

Na polu gry znajduje się 14 gwiazdek, każda oświetlona kilkoma diodami LED dla efektów animacji. Miejsca słynnych koncertów Eltona Johna są również ozdobione diodami LED RGB.

W centralnej części playfieldu znajduje się szafa grająca „Rocka-Box” z bankiem trzech spadających tarcz z wymalowanymi na nich winylowymi longplayami.

Bank spadających tarcz o nazwie Rocka-Box

Obudowa edycji kolekcjonerskiej zawiera inny pakiet grafik, tym razem autorstwa Johna Youssiego i Jean-Paula De Win’a. Podobnie jak w przypadku edycji Platinum, grafika obudowy dla kolekcjonerów jest drukowana na błyszczących RadCalach z efektem połysku, ale w przeciwieństwie do wersji PE, CE ma laserowo wycinane, błyszczące, złote relingi boczne z tym samym wykończeniem na pozostałych elementach metalowych. Projekt graficzny wewnątrz obudowy jest również unikalny dla edycji kolekcjonerskiej.

Kolejną unikalną cechą Edycji Kolekcjonerskiej jest dodanie dwóch 10-calowych ekranów LCD. Jednak nie znajdziecie ich na polu gry, bo są bowiem integralną częścią toppera, który ma również efekty laserowe i napis S-U-P-E-R-S-T-A-R-! z funkcją podświetlenia.

 SUPERSTAR Topper w edycji kolekcjonerskiej

 

Zasady gry:

• Piosenki: Na początku gry wybierz swoją ulubioną piosenkę Eltona Johna.
Każda piosenka ma swoje własne, trzyetapowe zasady zbierania „Notatek”.

• Szafa: Zbieranie „Notatek” kwalifikuje elementy garderoby: okulary, buty i stroje.
Zbierz wszystkie trzy, aby ukończyć piosenkę i rozpocząć zwycięskie okrążenia.

• Rocka-Box: Ukończ upuszczane cele, aby zbierać albumy. Zbieranie albumów zapewnia nagrody i uruchamia tryby fabularne.

• Tryby bisu: odblokuj tryby bisu w Rocka-Box. Zagraj we wszystkich pięciu trybach Encore (Tiny Targets, Bennie and the Super Jets, Super Spinners, Piano-Matic i Backstage Frenzy), aby zakwalifikować się do Champ Multiball.

• Crocodile Rock Multiball — zablokuj kulki w krokodylu, aby go rozpocząć.

• Rocket Man Multiball – zbieraj paliwo rakietowe poprzez pojedyncze strzały i dodatkowe ukończone zadania, aby zakwalifikować się do Rocket Man. Wystrzel rakietę, aby rozpocząć.

• Etap podpisu: Zbierz wszystkie gwiazdki, aby aktywować fortepianowy lock. Strzelaj w rampę fortepianową, aby zablokować kulki w pianinie. Zablokuj trzy kule, aby rozpocząć Signature Stage Multiball. Do wykorzystania są cztery różne Multiballe Signature Stage, które można wybrać za pomocą przycisku akcji przed zablokowaniem.

• Super gwiazda! Jackpot: Zdobądź super jackpoty (można zdobyć wiele liter, zapętlając super jackpot) w Signature Stage Multiball.

• Kamienie milowe: Ukończ kultowe funkcje gry, aby zbierać kamienie milowe. Zebranie czterech kamieni milowych kwalifikuje się do trybu kreatora Final Tour. Zbieranie większej liczby kamieni milowych zwiększa liczbę punktów w Final Tour.

Elton to jeden z najlepiej sprzedających się solowych artystów wszechczasów. Na samych brytyjskich i amerykańskich listach przebojów ma 1 diamentowy album, 33 platynowe lub multiplatynowe i 22 złote albumy, a także ponad 85 hitów z listy Top 40. Sprzedał ponad 300 milionów płyt na całym świecie.
Jest rekordzistą pod względem najlepiej sprzedającego się singla wszechczasów „Candle in the Wind 1997”, którego to zakupiono ponad 33 miliony egzemplarzy. Wydany w 2017 roku album „Diamonds” znalazł się na 43. miejscu listy przebojów Eltona w Wielkiej Brytanii i spędził ponad 300 kolejnych tygodni na czołowych 75 brytyjskich listach przebojów, z czego ponad 190 w pierwszej 20. Tym wydaniem uczczono 50-lecie współpracy Eltona w pisaniu piosenek z Berniem Taupinem.
W sierpniu 2018 roku Elton został uznany za najwybitniejszego solowego artystę w historii listy przebojów Billboard Hot 100, po zarejestrowaniu 67 wpisów, w tym dziewięciu na pierwszym miejscu i 29 w pierwszej dziesiątce. „The Lockdown Sessions”, album nagrany podczas pandemii COVID-19, został wydany w październiku 2021 roku i od razu zajął pierwsze miejsce na brytyjskiej liście przebojów, stając się tym samym ósmym albumem Eltona numer 1 w Wielkiej Brytanii. Jego główny singiel „Cold Heart (PNAU Remix) z Duą Lipą” stał się prawdziwym światowym hitem, osiągając pierwsze miejsca na ponad 20 listach przebojów na całym świecie, w tym w Wielkiej Brytanii i Australii. Sukces oznaczał, że Elton stał się pierwszym solowym artystą, który przez sześć kolejnych dekad znalazł się na liście Top Ten przebojów w Wielkiej Brytanii.
W 2019 roku ukazały się także „Rocketman” i bestsellerowa autobiografia „ME”. „Rocketman”, film fantasy o życiu Eltona, stał się komercyjnym hitem, zarabiając blisko 200 milionów dolarów. Zdobył Oscara, dwie Złote Globy i nagrodę Critics’ Choice Award oraz cztery nominacje do nagrody BAFTA. Ścieżka dźwiękowa była także nominowana do nagrody GRAMMY.
Wśród wielu przyznanych mu nagród i wyróżnień znajduje się sześć nagród GRAMMY, w tym nagroda GRAMMY Legend, nagroda Tony i dwa Oscary, nagroda BRIT dla najlepszego brytyjskiego artysty, wprowadzenie do Rock and Roll Hall of Fame i Songwriters Hall of Fame, Kennedy Center Honor, Legend of Live Award, 13 nagród Ivor Novello i tytuł szlachecki od Jej Królewskiej Mości Królowej Elżbiety II za „zasługi dla muzyki i działalność charytatywną”.
W 1992 roku Elton założył Fundację Eltona Johna AIDS, która dziś jest liderem w globalnej walce z HIV/AIDS. Do tej pory Fundacja zebrała ponad 565 milionów dolarów na akcje dotyczące HIV/AIDS, finansując ponad 3000 projektów w ponad 90 krajach. W czerwcu 2019 r. prezydent Emmanuel Macron wręczył Eltonowi Legię Honorową, najwyższe odznaczenie Francji, za jego całokształt wkładu w sztukę i walkę z HIV/AIDS. Elton otrzymał tytuł Companion of Honor na liście wyróżnień noworocznych 2021 w Wielkiej Brytanii. Elton stał się jedną z zaledwie 64 osób odznaczonych tym zaszczytem. We wrześniu 2022 r. prezydent Biden przyznał mu Narodowy Medal Humanizmu w uznaniu jego bogatej kariery i działalności na rzecz położenia kresu AIDS.

Val B.

FLIPPERY.com.pl

Flippery

– Gra, a właściwie masę gier – tych samych, ale nie takich samych

– Zabawa, gra z maszyną i/lub innymi ludźmi, turnieje, a nawet poważne zawody o randze mistrzostw kontynentu czy świata

– Hobby, kolekcjonerstwo, naprawa, ulepszanie techniczne i wizualne