American Pinball na IAAPA 2023 w Orlando

American Pinball zaprezentowało na targach IAAPA 2023 w Orlando trzy swoje najnowsze flippery: Galactic Tank Force, Legends of Valhalla i Hot Wheels.

Najnowszy model, czyli Galactic Tank Force zaprojektował Dennis Nordman, który udzielił swojego głosu robotowi Nord-Man 3000 pojawiającemu się w grze. Za opracowanie graficzne tego automatu odpowiedzialny jest Christopher Franchi, który wcześniej „wymalował” m.in. The Munsters, The Godfather, czy Guardians of the Galaxy.

Udało mi się zagrać na GTF kilka razy i uważam, że to przyzwoity flipper utrzymany w klimacie seriali SF z lat sześćdziesiątych. Szczególnie przypadły mi do gustu tarcze chroniące czołg, grzyby w kształcie latających spodków i ciekawe, druciane rampy.

Flippera Legends of Valhalla znałem dotąd jedynie z filmów i materiałów reklamowych. Dopiero tegoroczna wystawa IAAPA pozwoliła mi poznać go bliżej i przetestować. Powiem szczerze, że jestem nim mile zaskoczony. Pole gry prezentuje się dobrze, a przykryty tarczami statek wikingów od razu zwraca na siebie uwagę. Kryje się pod nim multiball.
Trochę brakuje mi na polu gry spadających tarcz, bo chyba jest tylko jedna, ale za to mamy tu wysyp ramp. Są dwie druciane i trzy cało metalowe.

Trzeci z pokazanych na IAAPA flipperów przez American pinball to Hot Wheels. Grałem już na nim dwa miesiące wcześniej w Wiedniu, więc tym razem sobie odpuściłem. Wydaje mi się osobiście dość mocno plastikowy i nie urzekł mnie ani tematyką, ani konstrukcją. Może dlatego, że samochodziki Hot Wheels to nie zabawki mojego dzieciństwa.

Na zdjęciu: David Fix i Steve Cummins z American Pinball

Chicagowska spółka American Pinball zadebiutowała na rynku w grudniu 2016 roku flipperem o nazwie Houdini „Master Mystery”.
Zaprojektowany przez Johna Popadiuka model nie trafił jednak nigdy do produkcji. Nie wiadomo, czy stało się tak przez kłopoty z prawem Johna, ale jest to najbardziej prawdopodobne. Po roku Houdiniego przeprojektował Joe Balcer. Flipper też dostał zmienioną nazwę: Houdini – Master of Mystery i z taką też ostatecznie trafił do produkcji w grudniu 2017 roku.

Val B.

FLIPPERY.com.pl

Flippery

– Gra, a właściwie masę gier – tych samych, ale nie takich samych

– Zabawa, gra z maszyną i/lub innymi ludźmi, turnieje, a nawet poważne zawody o randze mistrzostw kontynentu czy świata

– Hobby, kolekcjonerstwo, naprawa, ulepszanie techniczne i wizualne