ABBA Pinball od Pinball Brothers – będzie Money, Money, Money, czy Waterloo?

Szwedzki zespół ABBA zyskał światową sławę dzięki występowi na konkursie Eurowizji w 1974 roku. Właśnie minęło 50 lat od tego wydarzenia, które to inna szwedzka firma postanowiła uczcić wypuszczeniem na rynek flippera poświęconego zespołowi.

Zobaczmy co rzecze na temat zespołu ABBA Wikipedia:

„ABBA – szwedzki zespół muzyczny grający muzykę pop, założony w 1972 przez Anni-Frid Lyngstad, Benny’ego Anderssona, Björna Ulvaeusa i Agnethę Fältskog.

Uważani za jeden z najbardziej znaczących na rynku oraz kasowych zespołów muzycznych w historii, sprzedali ponad 300 mln płyt na świecie. Jako zespół zadebiutowali w 1972 singlem „People Need Love”, rok później wydali debiutancki album studyjny pt. Ring Ring. W 1974, reprezentując Szwecję z utworem „Waterloo”, zwyciężyli w finale 19. Konkursu Piosenki Eurowizji.
W kolejnych latach koncertowali po całym świecie oraz lansowali kolejne przeboje. Do 1981 wydali jeszcze siedem albumów studyjnych: Waterloo (1974), ABBA (1975), Arrival (1976), The Album (1977), Voulez-Vous (1979), Super Trouper (1980) i The Visitors (1981), które dotarły do pierwszego miejsca na szwedzkiej liście najlepiej sprzedających się płyt, a także były wysoko notowane na światowych listach sprzedaży. Od 1982 nie współpracowali jako kwartet. Na rynku wydawane były kolejne składanki przebojów, które osiągnęły sukces sprzedażowy.

W 2010 zostali wprowadzeni na Rock and Roll Hall of Fame. 7 maja 2013 w Sztokholmie zostało otwarte muzeum poświęcone zespołowi. 27 kwietnia 2018 ogłosili reaktywację, a we wrześniu 2021 zaprezentowali nowe piosenki, zapowiedzieli premierowy album i pożegnalną trasę koncertową, w której zamiast zespołu wystąpią ich hologramy. 5 listopada 2021 wydali album pt. Voyage, który ogłosili jednocześnie ostatnim albumem ABBY.”

Dzięki chwytliwym popowym melodiom, bogatej ścianie dźwięków i emocjonującym tekstom ABBA pozostaje ciągle w centrum uwagi.
W końcu kto może oprzeć się ich dynamicznym harmoniom i wielowarstwowym wokalom?
ABBA zyskała uznanie dzięki filmom, musicalom, muzeum, a ostatnio dzięki programowi ABBA Voyage. Ta przygoda z zespołem ABBA to sposób spółki Pinball Brothers na pogratulowanie muzycznemu skarbowi Szwecji z okazji pięćdziesiątych urodzin i powiedzenie Thank You for the music – „Dziękujemy za muzykę”.

Oto jak firma reklamuje swojego nowego flippera:
„Zapnij pasy i wyrusz na niesamowitą przygodę ABBA! Twoją misją jest uczynienie ABBY nieśmiertelną poprzez wykuwanie ich Abbatars. Aby odnieść sukces, musisz zebrać ich dusze i odbyć podróż w czasie i przestrzeni — a wszystko po to, aby otworzyć portal do wymiaru Voyage, gdzie kryje się starożytny Medalion Mocy.
Medalion Mocy jest Twoim magicznym kluczem podczas tej podróży. Poskładaj go w całość i rozpocznij szybką podróż w czasie i przestrzeni.
Aby stworzyć ich Abbatars, musisz zebrać trzy główne elementy: instrumenty członków zespołu, stroje – i duszę. Aby jeszcze bardziej wzbogacić doświadczenie zespołu ABBA, przeniesiesz się w czasie do lat 70. i 80. oraz będziesz podążać ich śladami podczas tras koncertowych po Szwecji, krajach nordyckich, Europie, USA, Australii i Japonii. A jeśli przekraczanie czasu i przestrzeni nie wystarczy, czeka na Ciebie trzecia podróż…
Wykonanie tych zadań otwiera portal do enigmatycznego wymiaru Voyage. Zanurz się w to szybko, aby poszukać Medalionu Mocy, weź udział w trzech epickich bitwach wielokulowych i zmierz się z ostatnim trybem czarodzieja. Im lepiej sobie poradzisz na kluczowych etapach, tym bardziej naładowany mocą będzie medalion.
Czy zapewnisz ABBA miejsce wśród gwiazd? Podejmij wyzwanie!”

Flipper ABBA w wersji Voyage

ABBA w wersji Arrival

Ta gra zawiera ponad 20 najlepszych piosenek zespołu ABBA w połączeniu z oryginalnymi oprawami wizualnymi z występu ABBA Voyage w Londynie. Pole gry oferuje błyszczącą kulę dyskotekową i helikopter Arrival z kultowej okładki albumu – oba w pełni interaktywne, aby zapewnić pełne wrażenia z koncertu zespołu ABBA.

Flipper ABBA jest dostępny w dwóch wersjach! Klasycznie wyglądająca edycja limitowana Arrival i futurystyczna edycja kolekcjonerska Voyage, każda z innymi nogami, wykończeniami i grafiką malowaną proszkowo. Szybka i przyjemna rozgrywka połączona jest z ponad 20 piosenkami zespołu ABBA, materiałami z teledysków, wyjątkowymi filmami i materiałami z niesamowitego programu ABBA Voyage!

Główne atrakcje i funkcje flippera ABBA:
– Ponad 20 piosenek zespołu ABBA i materiałów wideo
– Wyjątkowe wideo i materiały z niesamowitego programu ABBA Voyage!
– W pełni interaktywny mechanizm blokady kuli w postaci helikoptera
– Interaktywna Kula Dyskotekowa
– Rampa MagnaGrab
– Rampa ze stali nierdzewnej

Playfield flippera ABBA

Detale obudowy:
– Nogi i wykończenia w kolorze Deep Blue malowane proszkowo
– szyba InvisiGlass
– Oświetlenie backboxa NextGen
– Interaktywne światła obudowy pola gry

Elektronika
– System elektroniczny Razorback+

Projekt pola gry wykonał Alexander Spohr, projekt dźwięku wykonał Olof Gustafsson, grafikę wideo wykonał Kelly Mazurowski, a grafikę szafki/pola gry wykonał Andreas Bennwik.

Gra dostępna jest w dwóch wersjach – Arrival Limited Edition (maksymalnie 500 sztuk) i Voyage Collector Edition (maksymalnie 300 sztuk). Edycja Arrival wykorzystuje prezentacje zespołu z 1976 roku, roku wydania albumu Arrival, wraz z czystym, dyskretnym geometrycznym wzorem.

Obie edycje zawierają dodatkowe treści wideo zaczerpnięte z występów scenicznych, które uzupełniają filmy promocyjne wszystkich ponad dwudziestu klasycznych piosenek zespołu ABBA. Obie wersje są również dostarczane ze specjalnym pudełkiem z gadżetami, dostosowanym do konkretnego modelu.

Dolne zakończenie pola gry zawiera interaktywne efekty świetlne, podobnie jak oświetlenie tylnej części obudowy. Istnieją również wyjścia dla dodatków do backboxów, takich jak toppery.

Helikopter Arrival skrywający multibala

Zobaczmy, co znajduje się na tym polu gry.

Pole gry jest takie samo w obu wersjach i jest to gra z trzema łapkami i sześcioma kulami, wykorzystująca nowy system elektroniczny Razorback+ firmy Pinball Brothers, który dodaje czujniki końca ruchu do łapek w celu poprawy czucia i kontroli.

Prawdopodobnie najbardziej rzucającą się w oczy cechą jest helikopter, który został użyty we wcześniejszej zapowiedzi gry. To on blokuje – i zwalnia – kulki w przypadku multiballa.

W grze wykorzystano zmotoryzowaną kulę lustrzaną disco. Kto pamięta dyskoteki z lat 70ch i 80ch ten wie, że to gadżet charakterystyczny dla każdej dyskoteki z tych lat.

Mamy tu też cztery grzyby typu pop (A-B-B-A) z odbiciem zwiększającym akcję piłki w prawym obszarze pola gry, zestaw celów stahd-up „Take – A Chance – On Me” i zestaw 3 zbijanych tarcz „Song Contest”, a także trzy spinnery na lewym, prawym i wewnętrznym korytarzu orbity.

Flipper ABBA miał swoją premierę podczas specjalnej imprezy inauguracyjnej, która odbyła się w szwedzkim mieście Örebro w sobotę 6 kwietnia 2024 r.

Data imprezy inauguracyjnej była znacząca, ponieważ minęło właśnie wtedy dokładnie 50 lat od chwili, gdy zespół ABBA zdobył nagrodę Eurowizji dzięki swojej piosence Waterloo. Ponieważ zarząd Pinball Brothers ma obecnie siedzibę w Szwecji, firma z dumą świętuje osiągnięcia zespołu.

Oto piosenki wykorzystane we flipperze ABBA:
Dancing Queen
Does Your Mother Know
Eagle
Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight)
Knowing Me, Knowing You
Mamma Mia
Money, Money, Money
Ring Ring S.O.S.
Summer Night City
Super Trouper
Take A Chance On Me
The Winner Takes It All
Tiger
Voulez-Vous
Waterloo

Limitowana edycja Arrival (500 sztuk) ma cenę wynoszącą 9995 USD, podczas gdy edycja kolekcjonerska Voyage jest droższa o 1000 USD, czyli 10 995 USD.

Val B.

FLIPPERY.com.pl

Flippery

– Gra, a właściwie masę gier – tych samych, ale nie takich samych

– Zabawa, gra z maszyną i/lub innymi ludźmi, turnieje, a nawet poważne zawody o randze mistrzostw kontynentu czy świata

– Hobby, kolekcjonerstwo, naprawa, ulepszanie techniczne i wizualne