Funhouse remake by Pedretti

Oryginalny flipper FunHouse trafił na rynek w 1990 roku, czyli 34 lata temu, a wyprodukowała go firma Williams Electronics założona przez legendarnego Harry’ego Williamsa. Teraz za sprawą włoskiej spółki Pedretti Gaming na rynek trafia odświeżony Funhouse Remake, a nawet dwa nowe modele tego flippera, bo wersje CE i LE.

Oryginalny Funhouse zaprojektowany został przez Pata Lawlora, a na etapie projektowania tej maszynki uczestniczyli m.in. Larry DeMar, John Youssi (grafika), Chris Granner (muzyka) i Brian Eddy. Ktoś, kto cokolwiek interesuje się flipperami powinien znać te nazwiska.
Charakterystyczną zabawką Funhousa jest od razu rzucająca się w oczy ruchoma głowa brzuchomówcy o imieniu Rudy. To postać, która znana była w ówczesnych czasach w wielu amerykańskich Parkach Rozrywki. Funhouse to jedna z ostatnich gier Williamsa, w których zastosowano wyświetlacz alfanumeryczny. W następnym roku firma przeszła na wyświetlacze matrycowe.

 Głowa Rudy’ego z oryginalnego Funhuse z 1990 roku.

Rudy ma animowane oczy i usta, przy czym te ostatnie skrywają otwór na kulkę tzw. gobble hole.

Głowa Rudy’ego umieszczona jest w prawym górnym rogu pola gry. Rudy reaguje na wydarzenia w grze, informuje gracza o specjalnych bonusach, drwi z niego i nęka go, a także sprawia wrażenie, że podąża oczami za kulką, gdy zostaną trafione określone cele. Głosu Rudy’emu podłożył Ed Boon, a technologia stojąca za ruchami twarzy Rudy’ego została nazwana przez Williamsa „Pin-Mation”.

Głowa Rudy’ego z Funhouse Remake firmy Pedretti Gaming

Tematem gry jest Funhouse (Dom Uciech), w którym gracz wciela się w gościa, aby zobaczyć jego atrakcje. Ogólnym celem gry jest przeciągnięcie „czasu gry” do północy, czyli zamknięcia Funhouse, co umożliwia rozpoczęcie trybu multiball. Drugorzędnym celem gry jest ukończenie Mystery Mirror, czyli „Tajemniczego Lustra” poprzez podświetlenie wszystkich jego trybów, rozpoczynając od trybu „Super Frenzy”.

Każdy cel i rampa ma nazwę i funkcję nawiązującą do motywu wesołego miasteczka. Oprócz samego Rudy’ego, główną cechą gry jest wirtualny zegar umieszczony na środku pola gry, który przesuwa się o różne wartości z każdym udanym strzałem lub trafieniem w cel. Kiedy zegar osiągnie 11:30, przestaje bić, a gra ogłasza, że Funhouse zostanie zamknięty za 30 minut. Wykonanie udanego strzału do Hidden Hallway – „Ukrytego korytarza” blokuje aktualną kulę i przesuwa zegar na 11:45. Ponowne wykonanie tego strzału blokuje drugą kulę, przesuwa zegar na północ i powoduje, że Rudy zamyka oczy i zasypia z otwartymi ustami i … chrapie. Następnie gracz musi strzelić kulką w usta Rudy’ego, aby rozpocząć multiballa. Kiedy w grze są co najmniej dwie kule, gracz może zdobyć Jackpota, strzelając do zapadni obok Rudy’ego, gdy jest ona otwarta. Po zakończeniu trybu multiball czas zostaje zresetowany do wcześniejszego czasu „otwarcia”.

Pedretti Gaming (Pedretti) we współpracy z Planetary Pinball Supply Inc. (PPS) wypuściło właśnie na rynek swojego pierwszego flippera, Funhouse Remake. Zainspirowany oryginalnym klasykiem z 1990 roku, Funhouse Remake łączy w sobie rozgrywkę na oryginalnej maszynie ze zaktualizowaną technologią i przeprojektowaną grafiką, tworząc niezapomniane wrażenia dla flipperowych graczy. Flippery Funhouse Remake dostępne są w dwóch modelach: Classic Edition (CE) i Midnight Limited Edition (LE).

Produkcję Funhouse Remake poprzedziło wypuszczenie na rynek przez firmę Pedretti tzw. kitu zawierającego nowa elektronikę, trenslite i nalepki pozwalające odświeżyć starego Funhouse.

Zestaw do samodzielnego odświeżenia oryginalnego flippera Funhouse wyprodukowany przez spółkę Pedretti Gaming

Obydwa modele są wyposażone w wyświetlacz LCD XL o przekątnej 21,5 cala, mini wyświetlacz LCD o przekątnej 4 cali, w pełni zintegrowane efekty świetlne RGB i światła docelowe RGB.

Obydwa modele zawierają także oryginalny kod gry (1.0) i ulepszony, oryginalny kod gry (1.5). Ulepszony, oryginalny kod gry dodaje dodatkowe efekty wyświetlania DMD z nową animacją, rozszerzonymi ustawieniami i dostosowaniami, funkcją oszczędzania kulki i funkcją automatycznego uruchamiania.

Model Classic Edition zawiera oryginalną grafikę z gry z 1990 roku.

Funhouse Remake w wersji Classic Edition

Limitowany do 750 gier na całym świecie model Midnight Limited Edition zawiera całkowicie przeprojektowany, ręcznie rysowany pakiet graficzny autorstwa Briana Allena/Flyland Designs. Wspomniany pakiet zawiera nowe pole gry, naklejki na obudowę, panel głośników, tworzywa sztuczne, naklejki do dekoracji wnętrza i grafikę translite.

Model Midnight Limited Edition zawiera również kod gry 2.0. Kod 2.0 dodaje nową grafikę, nową muzykę i objaśnienia, a także nowe zasady, multiballe i tryby, by rozszerzyć ogólne wrażenia z rozgrywki.

Model Midnight Limited Edition zawiera również ulepszony system dźwiękowy, metalowe wykończenia obudowy w kolorze „Special Midnight Blue”, efekty świetlne RGB, specjalne szkło szyby pokrywy pola gry, silnik wibracyjny, światła Funhouse Funfair, oświetlenie RGB w oczach Rudy’ego, tabliczkę z kolejnym numerem, zegarek z grawerem Funhouse i certyfikat autentyczności podstemplowany przez Rudy’ego.

Funhouse w wersji limitowanej (LE)

W pełni zintegrowany topper z limitowanej edycji będzie dostępny w sprzedaży w późniejszym terminie. Topper będzie dostępny wyłącznie dla nabywców Midnight Limited Edition.

Val B.

FLIPPERY.com.pl

Flippery

– Gra, a właściwie masę gier – tych samych, ale nie takich samych

– Zabawa, gra z maszyną i/lub innymi ludźmi, turnieje, a nawet poważne zawody o randze mistrzostw kontynentu czy świata

– Hobby, kolekcjonerstwo, naprawa, ulepszanie techniczne i wizualne