Czy Beatlemania zamieni się w Pinballmanię?

Spółka Stern Pinball, Inc. poinformowała pod koniec października 2018 roku, że we współpracy z Ka-Pow Pinball wyprodukuje flippera o nazwie The Beatles: BeatleMania Pinball.

Zbudowane zostaną tylko 1964 sztuki, ponieważ właśnie w 1964 roku świat na zawsze zmienił się, gdy Ed Sullivan przedstawił Amerykę czterem młodym muzykom z Liverpoolu.

Umowa na produkcję flippera The Beatles została wynegocjowana z Bravado Merchandising, brytyjskim agentem licencyjnym Beatlesów.

Gra dostępna będzie w trzech odmianach nazwanych podobnie do poziomów sprzedaży płyt w branży muzycznej. Diamentowa edycja to najwyższy poziom i najtrudniejszy do zdobycia model. Jest ograniczona do zaledwie 100 sztuk. Edycja Platinum obejmie 250 sztuk. Wersja złota to pozostałe 1614 sztuk.

Pinball poświęcony Beatlesom zanurzy graczy w szale Beatlemanii z lat sześćdziesiątych, co z pewnością ułatwi oprawa muzyczna zawierająca osiem ponadczasowych hitów z tamtej epoki:

A Hard Day’s Night
Can’t Buy Me Love
Ticket to Ride
All My Loving
Help
Drive My Car
It Won’t Be Long
I Should Have Known Better

Gra zawiera także legendarne wypowiedzi Eda Sullivana, a także zajawkę legendarnego disc jockeya Cousina Bruciego. Brucie zapowiadał zespół The Beatles na stadionie Shea w Nowym Jorku w 1964 roku.

Utrzymane w klimacie retro pole gry wyposażono w cztery łapki, jedenaście spadających tarcz, osiem tarcz zwykłych, dwa opto-spinnery, przyciągający kulkę magnes i magnetycznego, winylowego singla na środku pola gry. Gracze będą mogli cieszyć się pełnoekranowymi animacjami oraz symulacją liczników bębnowych na ekranie wideo o wysokiej rozdzielczości.

Flippera zasila system SPIKE, który umożliwia wyświetlanie grafik wysokiej rozdzielczości i innowacyjne animacje na ekranie wideo. SPIKE zmniejsza złożoność interfejsu gry i ogranicza zużycie energii, co zwiększa niezawodność i upraszcza serwis. Najnowocześniejszy układ elektroniczny zasila również 3-kanałowy system audio o wysokiej wierności, trzykrotnie silniejszy niż systemy audio poprzednich generacji.

„Jesteśmy bardzo dumni z tej maszynki, która została wyprodukowana we współpracy z naszym dobrym przyjacielem, Joe Kaminkowem” – powiedział Gary Stern, prezes i dyrektor generalny Stern Pinball, Inc. „Nie możemy się doczekać, by gracze doświadczyli Beatlemanii, co stanie się zapewne, gdy tylko zagrają w tę grę.”

The Beatles: BeatleMania pinball skupia się w swojej tematyce na wczesnych latach działalności tego zespołu i kontynuuje trend zapoczątkowany przez wcześniejszą współpracę Stern/Ka-Pow w Batman 66, polegający na wykorzystaniu planu pola gry z wcześniejszego flippera. W przypadku Batman 66 był to model zaprojektowany przez George’a Gomeza – Batman: The Dark Knight z 2008 r., z tym że dla The Beatles wracamy do 1980 r. i modelu Stern Electronics, Seawitch, zaprojektowanego przez Mike’a Kubina.

The Beatles: BeatleMania Pinball to nie pierwsza próba zdyskontowania popularności „czwórki z Liverpoolu” na polu flipperów. Warto w tym miejscu przypomnieć o flipperze Beat Time Williamsa z 1967 roku, którego zaprojektował nasz rodak Steve (Szczepan) Kordek.

Poniżej fragment poświęcony Beat Time z książki „Kulka dziką jest 2”:

Kolejny model z 1967 roku nawet gdyby miał tylko gwoździe powbijane w blat i tak sprzedawał by się świetnie. Czemu? Trafia bowiem w szczyt Beatlemanii,  a nazywa się Beat Time.
Wiąże się z nim następująca historia. Model z zespołem The Bootles na witrynie sprzedawał się bardzo dobrze i nie było żadnych zastrzeżeń prawnych ze strony wydawców płyt The Beatles oraz menadżera zespołu. Co więcej, nikt ze strony zespołu nie skontaktował się nawet z firmą Williams.
Po sprzedaniu pierwszej partii Sam Stern rozmawiał z Kordkiem na temat kolejnej i zaproponował ilość dodatkowych 100 sztuk tego flippera. Kordek odpowiedział, że nie będzie tracił czasu na tak małą ilość i stwierdził, że jest pewien atrakcyjności Beat Time i jak już to proponuje od razu produkcję 1000 sztuk. Stern się zgodził, ale pod warunkiem, że Kordek zapłaci za niesprzedane egzemplarze. Kordek zaryzykował. Wszystkie poszły na pniu.

Val B.

FLIPPERY.com.pl

Flippery

– Gra, a właściwie masę gier – tych samych, ale nie takich samych

– Zabawa, gra z maszyną i/lub innymi ludźmi, turnieje, a nawet poważne zawody o randze mistrzostw kontynentu czy świata

– Hobby, kolekcjonerstwo, naprawa, ulepszanie techniczne i wizualne